Stará čistírna v Bubenči se otevře náhodným kolemjdoucím. Zve do kavárny i za kulturou!
Už dnes večer začne psát areál Staré čistírny odpadních vod v Bubenči svůj nový příběh. Prostory významné industriální památky budou totiž jako kulturní prostor zpřístupněny veřejnosti. Nový kulturní, umělecký a gastro život mu pomohl vdechnout spolek Petrohradská kolektiv.
Stará bubenečská čistírna odpadních vod byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967.
Projekt vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley a celý objekt je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství zapsaný na indikativním seznamu UNESCO.
Až donedávna byl objekt zpřístupněn jen o víkendech a svátcích a pouze s průvodcem. Nyní areál ožije kavárnou, a kromě stodoly se návštěvníci budou moci rozprostřít také na přilehlé půlhektarové louce.
V objektu Staré čistírny vznikla nová kavárna.|
Pro maminky i bohémy
Kulturní aktivity v Čistírně 1906 navážou pod záštitou spolku Petrohradská kolektiv na komunitní akce centra uměleckých rezidencí a tvůrčího prostoru Tusculum Prague, který sídlí v areálu nedaleké Chittussiho nemocnice.
Nejen lidé mířící do Stromovky se tak budou moci osvěžit v místě, které v Praze nemá obdoby.
„Chceme, aby Stará čistírna byla krom ojedinělého muzea stokárenství také místem, které láká na kulturu, jídlo a pití,“ doplňuje šéf Staré čistírny Cyril Holub.
Kino utajeno
Pokud se s prostorem Staré čistírny chcete seznámit ještě intimněji, udělejte si čas 19. září, kdy se skrze site-specific filmové promítání a participativní divadelní performaci budete moci do secesní architektury i tajemného podzemí doslova propadnout.
Kino utajeno slibuje unikátní zážitek.|
O chod tohoto nevšedního kulturního projektu se stará kolektiv studentstva z vysokých škol FAMU, DAMU, AVU a FF UK v Praze. Kino Utajeno bylo navíc oceněno jako nejlepší magisterský producentský počin na FAMU.