Zbytky původní železné opony u Čížova, včetně strážní věže.

Zbytky původní železné opony u Čížova, včetně strážní věže. Zdroj: Shutterstock

Ježkové zátarasy jako součást železné opony u Čížova.
Zbytky původní železné opony u Čížova.
Hranicí mezi Českem a Rakouskem je v tomto případě most přes Dyji.
Pohled na rakouské městečko Hardegg s hradem.
5 Fotogalerie

Tip na výlet: objevte děsivé fragmenty železné opony nedaleko Čížova

Alice Kottová

Za minulého režimu byste tudy neprošli. Jen několik desítek metrů za obcí Čížov v Jihomoravském kraji poblíž česko-rakouské státní hranice byste narazili na železnou oponu. Její zachovalou část tu spatříte dodnes. Naštěstí už jen jako připomínku, kterou si můžete prohlédnout třeba během tehdy nemyslitelné procházky do rakouského městečka Hardegg.

Linie železné opony mezi bývalou ČSSR a Rakouskem, která hermeticky uzavírala státní hranici, byla v období totality několikrát posunuta hlouběji do vnitrozemí. Její konečná podoba zahrnovala 20 metrů široký pás tvořený drátěným plotem a signální stěnou, za nimiž se rozprostíral oraný pás pravidelně ošetřovaný silnými herbicidy.

Součástí železné opony byla také celá řada dalších překážek. Ježkové a jehlanové zátarasy, dělobuchy, osvětlovací rampy nebo strážní věže tvořily důmyslný systém, který měl znemožnit jakýkoli pokus o útěk.

Ježkové zátarasy jako součást železné opony u Čížova.Ježkové zátarasy jako součást železné opony u Čížova. | Profimedia

Dráty a strážná věž

Hraniční zátarasy začaly být v celé zemi likvidovány na začátku 90. let minulého století. Díky dohodě tehdejší Správy CHKO Podyjí s ministerstvem vnitra a znojemskou brigádou Pohraniční stráže bylo u Čížova zachováno asi 350 metrů železné opony, včetně strážní věže jako připomínka minulosti.

V roce 2015 se na místo vrátila i druhá linie zátarasů, kterou Správa Národního parku Podyjí obnovila za použití původního materiálu – ostnatého drátu a dřevěných sloupů. Návštěvníci tak mají dnes možnost vidět její téměř autentickou podobu z konce 80. let minulého století. Jedná se o jedinou dochovanou ukázku části bývalé želené opony v tehdejší Československé socialistické republice.

Pěšky do Rakouska

Pohled na rakouské městečko Hardegg s hradem.Pohled na rakouské městečko Hardegg s hradem. | Shutterstock

Naštěstí je železná opona dnes už jen připomínkou, a tak se můžete vydat i dál, třeba právě do rakouského městečka Hardegg s historickým hradem a romantickou atmosférou. Cestou si ještě na české straně nenechte ujít Hardeggskou vyhlídku s dřevěným altánem, z něhož se vám naskytne úchvatný pohled do údolí Dyje i na malebné městečko. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty se nachází na mostě přes řeku.