Vranov

Vranov Zdroj: Profimedia.cz

Hardeggská vyhlídka
Sealsfieldův kámen
Devět mlýnů
Nový Hrádek
5 Fotogalerie

Křížem krážem Podyjím. Nejhezčí vyhlídková místa v nejmenším národním parku v Česku

Jakub Smutný

Národní park Podyjí byl vyhlášen v roce 1991 a zahrnuje plochu zhruba 63 kilometrů čtverečních na české straně toku řeky Dyje, která mezi Vranovem a Znojmem tvoří česko-rakouskou hranici. Zalesněná oblast je domovem řady vzácných a chráněných druhů živočichů, rostlin a hub. Z hlediska turismu ovšem Podyjí na první pohled nenabízí takové množství turisticky atraktivních lokalit jako zbylé české národní parky. Zatímco Sněžku, šumavská jezera nebo Pravčickou bránu zná snad každý, zajímavosti ležící v Podyjí se v takové míře do všeobecného povědomí nedostaly. Mezi nejkrásnější místa, která lze v Podyjí navštívit, se jednoznačně řadí vyhlídky na meandrující řeku a zalesněné svahy, které ji obklopují. Přinášíme přehled těch nejhezčích.

Vyhlídka u Eliášovy kaple

Eliášovu kapli naleznete na skalním ostrohu východně od znojemské městské části Hradiště, na nejvýchodnějším okraji národního parku. Od kostelíka svatého Antonína Paduánského v Hradišti sem vede krátká neznačená cesta. Z vyhlídky uvidíte značnou část Znojma – včetně znojemského hradu, kostela svatého Mikuláše, radniční věže nebo kláštera Louka – a taktéž znojemskou přehradu.

Vyhlídka Dlouhá řeka

Méně známá vyhlídka leží na zeleně značené turistické trase vedoucí ze Znojma na Králův stolec. Nabízí pěkný pohled na hladinu Znojemské přehrady a v dálce také na město Znojmo.

Vyhlídka Králův stolec

Výrazný skalní ostroh na levém břehu řeky Dyje, zhruba v místech, kde dnes končí vzdutí znojemské vodní nádrže, byl osazen dřevěným vyhlídkovým pavilonem už v roce 1892. Altán prošel rekonstrukcí v roce 2013 a poskytuje krásný pohled jak směrem ke Znojmu, tak proti proudu řeky k masivu Býčí skály.

Vyhlídka Sealsfieldův kámen

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek celého Podyjí je přístupná po žluté turistické značce ze Znojma anebo po zelené značce z Popic. Pojmenována je po místním rodákovi, známém spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, kterému kdysi učarovala.

Sealsfieldův kámenSealsfieldův kámen|ČTK

Vyhlídka Devět mlýnů

Vyhlídka byla vybudována v roce 2014 a leží v první zóně parku. Místo je jednoduše přístupné po zelené turistické značce od obce Hnanice. Skalka nabízí výhled na meandrující Dyji a zejména na proslulou vinici Šobes, která se nachází na protějším břehu.

Devět mlýnůDevět mlýnů|Profimedia.cz

Vyhlídka Železné schody

Vyhlídkové místo najdete na krátké odbočce z červené turistické značky, která vede od vinice Šobes do Podmolí. Název nese podle skutečných železných schodů, které zde v době komunistické totality byly pro snazší pohyb vojáků pohraniční stráže.

Vyhlídka z Nového hrádku

Nádhernou vyhlídku do údolí Dyje poskytuje také romantická zřícenina rozlehlého Nového hrádku. Ten byl vybudován na úzkém ostrohu, který řeka obtéká z obou stran. Dostanete se sem po zelené značce z Podmolí anebo po červené (a následně po zelené) z Lukova. Zřícenina není volně přístupná, a před návštěvou je tak nutné zkontrolovat otevírací dobu.

Nový HrádekNový Hrádek|Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Hardeggská vyhlídka

Jedna z nejvyhledávanějších vyhlídek Podyjí je přístupná po modré turistické značce z obce Čížov. Dřevěný altán na skále vypínající se vysoko nad hladinou Dyje poskytuje krásný pohled na nejmenší rakouské městečko Hardegg, jemuž dominuje mohutný středověký hrad.

Hardeggská vyhlídkaHardeggská vyhlídka|Profimedia.cz

Vyhlídka Ledové sluje

Ledové sluje se nachází v severní části národního parku při červené turistické značce, která vede z Vranova nad Dyjí po levém břehu řeky Dyje. Ve svazích nad řekou je zde mnoho pseudokrasových jeskyní vzniklých působením vody a mrazu. Jeskyňky nejsou pro veřejnost přístupné. Od obelisku, který byl v místě vybudován v roce 1860, se ale naskýtá pěkný pohled do okolí.