společnost Emirates nainstalovala telemedicínské stanice již do řady svých strojů.

společnost Emirates nainstalovala telemedicínské stanice již do řady svých strojů. Zdroj: Emirates

Systém využívá špičkové technologie, jako jsou videokonzultace s lékaři na zemi, dálkové vyšetření pacienta nebo bezpečný přenos dat.
Společnost Emirates do projektu investovala více než 2,4 milionu dolarů (přes 55 milionů korun).
Telemedicína může umožnit stabilizovat zdravotní stav pacientů již na palubě.
4 Fotogalerie

Je na palubě lékař? Aerolinky nasazují do letadel telemedicínské stanice

Alice Kottová

Srdeční příhody, ztráta vědomí nebo obtíže s dýcháním. Během letu se mohou objevit různé zdravotní komplikace, které musí posádka letadla řešit. Často se proto obrací na cestující, mezi nimiž hledá pomoc lékaře. Jenže ten být na palubě vůbec nemusí. Aby tak nemusela posádka kvůli akutním případům pokaždé nouzově přistávat, hledají letecké společnosti cesty, jak takovéto situace řešit přímo za letu. Jednou z nich je nasazení telemedicínských stanic.

Nejnověji k takovému kroku přistoupila společnost Emirates, která telemedicínské stanice nainstalovala již do řady svých strojů. Systém využívá špičkové technologie, jako jsou videokonzultace s lékaři na zemi, dálkové vyšetření pacienta nebo bezpečný přenos dat.

Součástí vybavení jsou i přenosné lékařské přístroje – pulzní oxymetr, teploměr, monitor krevního tlaku, glukometr a elektrokardiograf. Tyto přístroje umožňují posádce rychle shromáždit důležité zdravotní údaje a předat je lékařskému týmu, který se nachází v Dubaji a je nepřetržitě k dispozici.

Společnost Emirates do projektu investovala více než 2,4 milionu dolarů (přes 55 milionů korun).Společnost Emirates do projektu investovala více než 2,4 milionu dolarů (přes 55 milionů korun). | Emirates

300 letadel

Společnost Emirates do projektu investovala více než 2,4 milionu dolarů (přes 55 milionů korun) a v příštích letech plánuje vybavit telemedicínskými stanicemi dalších 300 letadel. Společnost uvedla, že už systém několikrát otestovala i v praxi.

Naposledy například během letu do Lyonu, kdy starší pasažérka náhle čelila vážným zdravotním potížím – její hladina kyslíku prudce klesla a objevily se komplikace související se srdeční činností. Posádka pomocí telemedicínského systému předala její zdravotní údaje lékařům na zemi, kteří ji krok za krokem navigovali k co možná nejlepšímu zásahu. Díky tomu se podařilo zdravotní stav pacientky stabilizovat.

Telemedicína může umožnit stabilizovat zdravotní stav pacientů již na palubě.Telemedicína může umožnit stabilizovat zdravotní stav pacientů již na palubě. | Shutterstock

Mobilní EKG

Jiný systém vzdálené lékařské konzultace během letu zavedla již dříve také letecká společnost Lufthansa. Ta v roce 2004 zahájila ve spolupráci s berlínskou nemocnicí Charité pilotní projekt, jehož cílem bylo umožnit posádce letadla přenášet zdravotní údaje cestujících na zemi pro konzultaci s lékaři.

V roce 2018 pak Lufthansa zahájila testování mobilního EKG systému na flotile Airbus A380. V červnu 2019 společnost oznámila, že tento systém nyní používá na všech dálkových letech. Systém umožňuje palubnímu personálu zaznamenat EKG a odeslat výsledky přímo na lékařskou linku na zemi, což pomáhá posádce rozhodnout o případné změně trasy letu kvůli zdravotnímu stavu pasažéra.