Tam, kde voda odpočívá. Ochránci připravili akci na podporu mokřadů
Mnozí z nás je vnímáme jen jako romantická zákoutí s rákosím a skrytými tůňkami. Jenže mokřady jsou hlavně nepostradatelné ekosystémy, které zadrží vodu v krajině, zmírňují dopady sucha i povodní a poskytují útočiště stovkám druhů rostlin a živočichů. Přesto jich v posledních desetiletích alarmujícím tempem ubývá. Český svaz ochránců přírody proto spustil akci na jejich ochranu, do níž se může aktivně zapojit i veřejnost.
„Mokřady z naší krajiny postupně mizí. A s nimi i jejich obyvatelé, mnohdy vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů,“ stojí ve výzvě ochránců, kteří spustili iniciativu s názvem 3x 30 dnů pro mokřady. V ní veřejnost vyzývají nejen k pozorování těchto fascinujících míst, ale i k jejich aktivní ochraně.
A jak bude celá akce probíhat? Lidé si ve svém okolí najdou mokřad a budou pozorovat, co zajímavého v něm a v jeho okolí žije. „A podělí se o tom s námi,“ doplňují ochránci s tím, že k tomuto účelu zřídí speciální formulář. Zapojit se může kdokoli – od dětí po seniory.
Tři etapy
Iniciativa je rozdělena do tří etap. První, od 15. března do 13. dubna, bude zaměřená na pozorování obojživelníků – žab, čolků nebo i mloků. Ve druhé etapě, od 15. června až do 14. července, budou moct lidé hledat vážky, a během podzimu, od 15. září do 14. října, se vydají za vodními a mokřadními ptáky, jako jsou bahňáci, volavky či různé kachny.
Účastníci akce můžou pak sdílet svá pozorování i na sociálních sítích a zapojit se do fotografických, výtvarných a literárních soutěží s tematikou mokřadů. V každé etapě mohou navíc vyhrát i zajímavé ceny.
A co si vlastně pod pojmem mokřad představit? „Pro nás je to místo, kde voda odpočívá. Prostředí na rozhraní souše a vody, mokřina, bažina, rašeliniště, tůně,“ upřesňují ochránci s tím, že v rámci akce mohou lidé pozorovat život na „mokřadu“ v širším pojetí, tedy i na místech, která mají něco společného s vodou: třeba v rybníce, potoce, řece či zahradním jezírku.