Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou.

Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou. Zdroj: Shutterstock

Na více než 350 hektarech vznikla v roce 2015 přírodní rezervace velkých kopytníků.
Celkem se tu na velkých stepích prohání více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.
Bývalý vojenský prostor.
Milovice jsou jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš, hrotnatka neočekávaná. 
5
Fotogalerie

Rezervace Milovice: Výkladní skříň české ochrany přírody

Rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice se může pochlubit hned dvěma světovými unikáty.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho jsou Milovice jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš, hrotnatka neočekávaná. 

Vzácný druh perloočky tu objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. 

Milovice jsou jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš, hrotnatka neočekávaná. Milovice jsou jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš, hrotnatka neočekávaná. |Petr Jan Juračka

„Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR. 

Na více než 350 hektarech vznikla v roce 2015 přírodní rezervace velkých kopytníků.Na více než 350 hektarech vznikla v roce 2015 přírodní rezervace velkých kopytníků.|Shutterstock

Pastva a péče o krajinu

Právě rozsáhlé vědecké výzkumy, které se v rezervaci od počátku jejího vzniku realizují, ukázaly, jak účinným nástrojem je přirozená pastva velkých býložravců v péči o krajinu. Nejlépe to ilustrují rostoucí počty nejvzácnější rostliny na území pastevní rezervace, ohroženého hořce křížatého. Počty jeho semenáčků vzrostly díky pastvě velkých kopytníků na sledované části území za sedm z let z pouhých 55 na 3109 rostlinek.

„Na několika místech jsme napočítali více než sto semenáčů, v jednom případě dokonce přes tři sta,“ popisuje průběh posledního sčítání Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. K podobně rychlé obnově populace došlo díky velkým kopytníkům také u nejvzácnějšího druhu motýla v rezervaci, modráska hořcového Rebelova. Jeho počty se zvýšily o 1700 procent.

Celkem se tu na velkých stepích prohání více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.Celkem se tu na velkých stepích prohání více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.|Shutterstock

Satisfakce pro rezervaci

Díky výborným výsledkům v péči o krajinu i atraktivní kombinaci s velkými kopytníky se milovická rezervace stala součástí oficiálního programu českého předsednictví v EU i předních mezinárodních vědeckých konferencí pořádaných v posledních letech v České republice.

„Milovice jsou mezinárodně nejznámější projekt tohoto typu u nás. Právě o návštěvu Milovic se zajímalo zdaleka nejvíce účastníků mezinárodní biogeografické konference pořádné v lednu v Praze,“ potvrdil David Storch z Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Velký zájem vědců podle něj dokumentuje také to, že se ve vědecké sféře věnuje velkým býložravcům a jejich vlivu na ekosystémy stále větší pozornost. 

Bývalý vojenský prostor.Bývalý vojenský prostor.|Shutterstock

Právě uznání vědecké komunity je spolu s řadou prestižních ocenění satisfakcí pro milovickou rezervaci, která jako první svého druhu v České republice musela překonávat řadu nesnází a nepochopení.

„Velmi nás těší, že se z původně okrajového, alternativního tématu stal během deseti let existence milovické rezervace jeden hlavních proudů v ochraně přírody. Zatím alespoň na mezinárodní úrovni. I díky tomu se z milovické rezervace stala výkladní skříň české ochrany přírody směrem předním vědeckým a ochranářským kapacitám ze zahraničí. To, že je na mezinárodních konferencích při nabídce těch nejvyhlášenějších přírodních lokalit z celé České republiky největší zájem právě o milovickou rezervaci, nás nesmírně těší,“ uzavřel Dalibor Dostál.