Průhonický park
Průhonický park
Průhonický park
Průhonický park
4
Fotogalerie

Tip na výlet: Pozdní podzim v Průhonickém parku

Pokud je lokalita opravdu výjimečná, tak v podstatě neexistuje špatná doba vydat se na její průzkum. Takové pravidlo platí i o zámeckém parku Průhonice ve stejnojmenné obci v okrese Praha-západ. Park a jeho fantasticky prezentovaná sbírka stromů, keřů a dalších rostlin spravovaná Botanickým ústavem Akademie věd ČR totiž oslní v každé roční době.

Zámecké prostory

Do Průhonic dojedete z Chodova po dálnici D1 ani ne za pět minut. Hlavní vstup do zámeckého areálu přiléhá společně s parkovištěm ke Květnovému náměstí jen několik set metrů od sjezdu z dálnice. Rušnou „dé jedničku“ tak rychle vyměníte za oázu klidu.

Průhonický park je otevřen celoročně. V sezóně dáte u pokladny u hlavního vchodu za plné vstupné sto korun, přes zimu jen sedmdesát. Hned za vstupem upoutá po levé ruce nejstarší památka na území areálu – románský kostel Narození Panny Marie vysvěcený v roce 1187. Hlavní oltář s výjevy ze života Panny Marie je kopií originálního díla z dílny Mistra Vejprnického oltáře ke konci patnáctého století, které je uloženo ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Další naše kroky povedou k samotnému průhonickému zámku. Sídlí zde Botanický ústav AV ČR, a obecně je tak veřejnosti nepřístupný. Návštěvník však může zavítat do malé, přátelské kavárny v přízemí či navštívit výstavní prostory, které se ve stálých i dočasných expozicích věnují především tématům botaniky.

Přírodní krásy

Jižně od zámku se už rozkládá hlavní plocha parku o rozloze zhruba dvě stě padesáti hektarů. Přírodně krajinářský park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Hlavní osu parku tvoří pitoreskní údolí potoka Botiče, na kterém vznikly celkem tři rybníky. Kombinace citlivých krajinářských a vodařských prací dodala krajině parku jemný, avšak stále velmi zemitý duch.

Z botanického hlediska je park v základu zdařilou kombinací domácích a zahraničních dřevin. Skupiny stromů a keřové porosty se střídají s loukami a dalšími otevřenými plochami, to vše propojeno pečlivě zvolenými průhledy. Kompozice parku bere ohled i na roční období a tato proměnlivost zaručuje, že při každé návštěvě spatříte něco nového.

Na východní straně parku se nachází od dubna do konce září otevřená botanická zahrada. Parkem, který zhruba v půli dělí silnice, provedou návštěvníky orientační body. Největším pokladem parku je bohatá sbírka rododendronů, které kvetou od dubna do června. I na podzim však nabízí Průhonický park bohatou hru barev. Povinností je například rozsáhlé Alpinum či vyhlídková věž Gloriet.

Spoustu dalších tipů na neotřelé výlety nabízí náš speciál ČESKO KŘÍŽEM KRÁŽEM.

Články odjinud