Pokud si tohle město chcete opravdu náležitě vychutnat, vsaďte na západ slunce.

Pokud si tohle město chcete opravdu náležitě vychutnat, vsaďte na západ slunce. Zdroj: Shutterstock

Promenáda je vždycky dobrý nápad.
Historické centrum města.
Pohled z dronu na město.
4
Fotogalerie

Zadar: nenápadný rebel chorvatských měst

Město, které je vstupní branou do regionu Severní Dalmácie, patří k vyhledávaným turistickým destinacím. Častým lákadlem je malebné historické centrum s několika kostely, Mořské varhany nebo Forum Romanum. To, co je na Zadaru nejzábavnější, je jeho vlastní historie.

Hlavní ulice Široka, které místní neřeknou jinak než Kalelarze, je údajně starší než celé město. To bylo ve středověku natolik prosperující, že si na něj dělala zálusk i Benátská republika. Od 11. století se ho pokoušela dobýt. Benátčanům se to povedlo až v roce 1202, ale ani 400 let okupace nepřimělo hrdé obyvatele, aby se nadvládě úplně podvolili. Co si však vnutit nechali, je architektura. Proto si při procházkách městem občas budete připadat jako v Benátkách nebo ve Veroně.

První veřejný park v Chorvatsku

V roce 1829 vznikl v Zadaru první veřejný park. Byl postaven podle zadání barona Franze Ludwiga von Welden, vojenského guvernéra města a vášnivého botanika, fascinovaného dalmatskou květenou. Park byl vybudován na baště bývalé vojenské pevnosti poblíž Náměstí pěti studní a dnes nese název Park královny Jeleny.

Katedrála sv. Anastázie

Největším římskokatolickým kostelem v celé Dalmácii je katedrála Katedrála sv. Anastázie. Ta byla postavena v románsko-gotickém slohu a její součástí je i zvonice, na kterou můžete vystoupat a užít si krásný výhled na město nebo západ slunce.

Historické centrum města.Historické centrum města. | Shutterstock

I cesta je cíl

I když sem můžete přiletět letadlem, protože mezinárodní letiště najdete nedaleko města, přicestovat sem můžete i vlakem. Ten sice nejezdí přímo do Zadaru, ale do Ogulinu, kde na vás čekají návazné autobusy, cesta ale může být mnohem dobrodružnější.

Kempování s dotekem luxusu

Pro našince, kteří ani po letech nedají dopustit na dovolenou v kempu, byl v bezprostřední blízkosti zadarského přístavu otevřen Falkensteiner Premium Camping Zadar, který je určený pro stany i stále oblíbenější karavany. Uspokojí tak nejen dobrodruhy, tak i ty, kteří o komfort a rozmazlování stojí. Ocenění Nejlepší kemp Chorvatska rozhodně toto místo nezískalo náhodou.