Svačina, zapalovač nebo nůž do letadla: Co ještě projde kontrolou a co už ne?
Že se v příručním zavazadle, které si berete na palubu letadla, nesmí převážet větší objem tekutin, ví dnes už asi každý. Víte ale, zda si s sebou můžete vzít vlastní svačinu, nůž, nebo kam si máte správně zabalit zapalovač? A co dělat s předměty, které kontrolou neprojdou?
Každé letiště má sice svá vlastní pravidla, ale rozdíly mezi nimi jsou vesměs minimální. Vycházet nicméně budeme z toho, co platí na Letišti Václava Havla v Praze. Začněme u tekutin. Ty sice v příručním zavazadle převážet můžete, ale objem jednotlivých nádob nesmí přesáhnout 100 mililitrů.
Celkem si na palubu můžete vzít jeden litr tekutin. Všechny nicméně musíte mít uloženy v transparentním sáčku, který při bezpečnostní kontrole budete ze zavazadla vyjímat. Mezi tekutiny se řadí i veškeré gely nebo aerosoly. Ani zubní pasty nebo deodoranty tak nesmí svým objemem přesáhnout 100 mililitrů.
Léky a dětská výživa
Toto omezení se nicméně nevztahuje na léky, které potřebujete mít u sebe během cesty letadlem. Při kontrole je ale musíte rovněž vyjmout ze zavazadla a také se doporučuje mít u sebe potvrzení od lékaře. Omezení objemu tekutin se pak nevztahuje ani na dětskou výživu.
Pokud si nechcete kupovat nápoje do letadla až v tranzitní zóně, můžete si bez omezení přibalit do zavazadla prázdné lahve. Na letišti si je pak po bezpečnostní kontrole můžete naplnit vodou z některé z fontánek, které jsou umístěné u toalet. A vzít si můžete i svačinu – veškeré pečivo, ať už slané nebo sladké, masné výrobky nebo sýry jsou povoleny.
Pouze do příručního zavazadla
Zatímco většinu běžných předmětů, které si nemůžete vzít s sebou na palubu, můžete pohodlně zabalit do odbaveného zavazadla, existují i takové, které naopak musíte mít u sebe. Mezi ně patří například zapalovač nebo elektronické cigarety, které do odbaveného zavazadla nesmí. A v příručním zavazadle také musíte převážet veškeré baterie (včetně například baterií v notebooku), nabíječky nebo powerbanky.
Mnoho cestovatelů, kteří si na cestu berou jen příruční zavazadlo, také řeší, co s ostrými předměty, jako jsou nože, nůžky nebo třeba žiletky. Pravidlo je jednoduché – na palubu si můžete vzít třeba i nůž nebo nůžky, délka jejich čepele nebo ostří však nesmí přesáhnout 6 centimetrů. U sebe také můžete mít jednorázové holící strojky a shavety. Břitvy už nicméně musíte zabalit do odbaveného zavazadla.
Co s nepovolenými předměty?
Pokud se vám přes veškerou snahu podaří zabalit si do příručního zavazadla předmět, který bezpečnostní kontrolou neprojde, máte několik možností, co s ním udělat. Můžete využít například zpoplatněnou úschovnu zavazadel na letišti a předměty si v ní po návratu vyzvednout. Podle aktuálního ceníku se za předměty nepovolené při bezpečnostní kontrole platí v úschovně 100 korun za den.
Další možností je odevzdat předmět doprovodu. Jinými slovy, pokud vás někdo na letiště doprovází a ještě se v areálu nachází, můžete mu předměty předat. Pokud je to časově možné, můžete předmět také uložit do odbaveného zavazadla. Poslední možností pak je to, že předmět odevzdáte k likvidaci.
Omezení a 3D skenery
A ještě trocha historie. Omezení na přepravu tekutin v příručních zavazadlech byla zavedena v roce 2006 v reakci na odhalení teroristického spiknutí ve Spojeném království, jehož cílem bylo použít tekuté výbušniny maskované jako nealkoholické nápoje k útokům na transatlantické lety.
Mnohá evropská letiště v poslední době plánovala zavést pokročilé 3D skenery, které by umožnily cestujícím přepravovat větší objemy tekutin a ponechat elektroniku v zavazadlech během bezpečnostní kontroly. Evropská komise nicméně rozhodla o dočasném obnovení limitu 100 mililitrů na tekutiny v příručních zavazadlech na všech letištích v EU od 1. září 2024. Důvodem byly technické problémy spojené s novými skenery.