Impozantní vnitřek baziliky San Vitale v Ravenně.

Impozantní vnitřek baziliky San Vitale v Ravenně. Zdroj: archiv Alice Kottové

Hrobka Danteho Alighieriho v Ravenně.
Hrobka Danteho Alighieriho v Ravenně.
Bazilika Sant'Apollinare Nuovo v Ravenně.
Mozaiková výzdoba představující Poslední večeři v bazilice Sant'Apollinare Nuovo.
Podlaha v bazilice San Vitale v Ravenně.
15 Fotogalerie

Ravenna: město mozaik a Dantova posledního odpočinku

Alice Kottová

Představte si město, v němž se historie snoubí s oslnivou krásou zlatých mozaik a kde vás každý krok přenáší do dávných časů. Právě taková je Ravenna v italském regionu Emilia-Romagna. Okouzlí vás šarmem i příběhy, jež se skrývají za jejími památkami, z nichž osm je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ravenna, která leží přibližně 120 kilometrů jižně od Benátek, byla v 5. a 6. století hlavním městem Západořímské říše a později, až do 8. století, výspou byzantské moci v Itálii. Přestože je dnes populární turistickou destinací, stále si uchovává půvab poklidnějšího italského města.

Mozaiky z 6. století

Bazilika San Vitale v Ravenně.Bazilika San Vitale v Ravenně. | archiv Alice Kottové

Opravdovým skvostem byzantského umění je bazilika San Vitale s typickým oktagonálním půdorysem, pocházející z 6. století. Jakmile do ní vstoupíte, váš pohled okamžitě upoutá úchvatná mozaiková výzdoba v apsidě a rozsáhlé otevřené prostory, nemluvě o impozantní centrální klenbě, která byla v 18. století vyzdobena freskami.

Mozaiková výzdoba v bazilice zachycuje různé biblické scény, ale také například portréty císaře Justiniána a jeho manželky Theodory. Bazilika stojí v samém srdci města nedaleko dalších významných památek, jako je třeba mauzoleum Gally Placidie.

Zlatavé světlo

Mozaiková výzdoba v mauzoleu Gally Placidie.Mozaiková výzdoba v mauzoleu Gally Placidie. | archiv Alice Kottové

Mauzoleum si pro sebe nechala postavit v první polovině 5. století císařovna Galla Placidia, dcera Theodosia a sestra císaře Honoria. Přestože zvenčí působí budova nenápadně, uvnitř vás uchvátí neopakovatelnou atmosférou. Unikátní mozaiková výzdoba je zde umocněna zlatavým světlem, které se line malými alabastrovými okny.

Bazilika Sant'Apollinare Nuovo v Ravenně.Bazilika Sant'Apollinare Nuovo v Ravenně. | archiv Alice Kottové

K dalším významným památkám patří bazilika Sant’Apollinare Nuovo, kterou postavil ostrogótský král Theodorich Veliký jako svou palácovou kapli na začátku 6. století. Uvnitř se nachází jeden z nejslavnějších raně křesťanských a pozdně antických mozaikových cyklů na světě. Mimořádná mozaiková výzdoba se táhne celou chrámovou lodí.

Božská komedie

Hrobka Danteho Alighieriho v Ravenně.Hrobka Danteho Alighieriho v Ravenně. | archiv Alice Kottové

V historickém centru Ravenny se pak nachází také hrobka Danta Alighieriho, autora Božské komedie, který ve městě pobýval na sklonku života a v němž v roce 1321 zemřel. Jedná se o neoklasicistní památku postavenou v roce 1781.

Ale Ravenna, to nejsou jen mozaiky a památky. Její krása se skrývá i kolem ní – v rozlehlých zelených křovinách borových lesů, ve vodních plochách v údolích, které se při západu slunce rozpalují a splývají s oblohou. A příjemnou pauzu od historie můžou nabídnout i místní speciality – třeba tenká pšeničná placka piadina s různými náplněmi nebo cappelletti, plněné těstoviny ve tvaru prstenu.