7 newyorských vychytávek pro nevšední zážitky
New York patří k metropolím, o nichž toho bylo napsáno asi nejvíc. Přesto se i v tomhle velkoměstě dají stále najít místa a zážitky, které si do svého itineráře zapíše jen málokdo. Kam byste měli ve „Velkém jablku“ zavítat?
1) Whispering Gallery
Hlavní vlakové nádraží (Grand Central Terminal) samozřejmě mezi utajená zákoutí nepatří, nicméně si v jeho areálu můžete vyzkoušet akustický jev známý například i z londýnské katedrály svatého Pavla – tzv. šeptající galerii. Stačí zajít do suterénu budovy (jako vodítko poslouží vyhlášený podnik Oyster Bar & Restaurant) a rozestavět se ke dvěma sloupům klenby podloubí. Pokud jeden z vás něco zašeptá do stěny, druhý to i přes okolní ruch uslyší, jako byste mu to říkali přímo do ucha. Může za to patentovaná metoda španělského architekta Guastavina pro práci s dlaždicemi a oblouky.
2) City Hall Station
Další ukázkou této metody je i úplně první, dnes již veřejností nevyužívaná stanice newyorského metra s názvem City Hall, která se nachází u Brooklynského mostu. Její otevření v roce 1904 bylo velkou událostí, ale v roce 1945 přestala plnit svou funkci, protože ji nebylo možné upravit v souladu s novým systémem podzemky – zejména se do ní nevešly delší vlaky. Obdivovat ji můžete buď v rámci prohlídek pořádaných Newyorským muzeem dopravy, nebo stačí nasednout na linku číslo 6 a na konečné nevystoupit. Vůz potemnělou stanicí projíždí před návratem na trasu v opačném směru.
3) Elevated Acre
Naopak nad ulice města se vydejte, pokud si chcete aspoň trochu odpočinout od jejich hektiky. Dobře k tomu může posloužit ukrytá zahrada Elevated Acre na Water Street (budova číslo 55) ze sedmdesátých let. Po výstupu eskalátory či po schodech tu najdete umělý trávník i přírodní zeleň, amfiteátrové schodiště i lavičky k sezení, piknikové stolky a také výhledy na okolí, konkrétně na East River, Brooklyn a přistávací plochu pro vrtulníky. V létě se tu otevírá i pivní zahrádka.
4) Little Island
Výhledy do ulic oplývá i The High Line, dnes již dobře známá trasa po bývalé vyvýšené železniční trati. Právě ta inspirovala vznik náhrady za zničené molo Pier 54 – „malý ostrov“ v rámci Hudson River Parku. Otevřen byl v roce 2021 po poměrně komplikované anabázi. Složitě působí i jeho struktura, uměle vytvořený prostor nad hladinou řeky je podpírán 132 betonovými „tulipány“. Mezi nimi si můžete užít procházky pestrou a bohatou zelení nebo koncerty a další akce v amfiteátru přímo u řeky Hudson.
5) Smallpox Memorial Hospital
Naopak hodně daleko do novoty mají pozůstatky nemocnice, která od roku 1856 až do padesátých let minulého století sloužila především k léčbě neštovic. V jižním cípu Rooseveltova ostrova dnes stojí pouze zdi neogotické stavby porostlé popínavým břečťanem, která je známá také jako Renwickova nemocnice – podle architekta, který její podobu navrhl. Natáčely se tu některé scény filmu Spider-Man z roku 2002, budova se objevila i ve videohře Grand Theft Auto a během prohlídky tu nejspíš potkáte spoustu koček.
6) The Cloisters (Met Cloisters)
Ve stavu o poznání lepším se nachází areál, který se coby pobočka slavného muzea Met zaměřuje na evropské umění a architekturu středověku s důrazem na románské a gotické období. Najdete ho ve Fort Tryon Parku, což je klidnější alternativa k oblíbenému Central Parku. Budete si tu připadat jako v evropském klášteře nebo v kulisách seriálu Hra o trůny, k čemuž přispívá i poloha nad řekou Hudson, daleko od ruchu velkoměsta, a příjemné zahrady.
The Cloisters (Met Cloisters) |
7) Pomander Walk
Prohlédnout si poslední tip není jednoduché, z obou stran jej totiž chrání zamčené branky, a tak buď musíte požádat o vpuštění některého z místních obyvatel, nebo mít štěstí na organizovanou prohlídku (zkuste Historic Districts Council). Ulička mezi 94. a 95. ulicí ve čtvrti Upper West Side čítá necelou třicítku tudorovských domků, které tu v roce 1921 nechal postavit irský imigrant Thomas Healy. K názvu ho inspirovala divadelní hra odehrávající se v londýnské ulici a skutečně se tu na chvíli ocitnete ve staré Anglii.