Skvosty ukryté v podzemí aneb Malé nahlédnutí do vyjímečných jeskyní světa
Podzemní svět je tajemný a ze značné části stále neprobádaný. A tak se kdykoli může objevit nová jeskyně, která svými parametry překoná dosavadní rekordmany. Následující přehled kombinuje aktuální šampiony s jeskyněmi, které jsou něčím výjimečné.
1) Mammoth Cave (USA)
Snad ani nemusíte umět anglicky, abyste si z názvu odvodili, že tohle bude velké. Dokonce největší. „Mamutí“ jeskyně v americkém státě Kentucky je nejrozlehlejší známý jeskynní systém světa. Celková délka sítě chodeb přesahuje 650 km, pokrývá 214 km2 a stále roste. Není pak divu, že některé prohlídky trvají až šest hodin. Mezi nejoblíbenější partie patří Grand Avenue, Frozen Niagara nebo Fat Man’s Misery. Dobrodružnější povahy se můžou vydat do méně komfortních úseků, kde se budou plazit tunely či bahnem.
Mammoth Cave (USA)|
2) Sistema Sac Aktun (Mexiko)
V sousedním Mexiku, konkrétně na Yucatánském poloostrově, se postupně nacházela další a další propojení mezi jednotlivými jeskyněmi, až vznikl nejdelší světový jeskynní systém zatopený vodou. Díky zatím poslednímu přírůstku z roku 2018, jeskyni Dos Ojos, se jeho délka dostala na aktuálních 369 km. Ráj pro potápěče. V Mexiku byla v roce 2000 objevena i Cueva de los Cristales s úchvatnými, až 12metrovými selenitovými krystaly. Ovšem o patnáct let později se rozhodlo o jejím opětovném zatopení, aby mohly krystaly i nadále růst.
3) Hang Son Doong (Vietnam)
Zatím byla řeč o jeskynních systémech, ale v kategorii samostatných jeskyní se nedávno objevila nová hvězda. V roce 2009 britští vědci označili „Jeskyni horské řeky“ ve středním Vietnamu za největší přírodní jeskyni naší planety dle objemu: s úctyhodnými 38,5 mil. km3. Místní muž ji náhodou objevil už v roce 1990, ale takřka dvacet let trval její komplikovaný průzkum. Jeskyně je specifická nejen až 80m krápníky, ale především vlastním ekosystémem, včetně deštného lesa. Podzemní Avatar!
4) Verjovkinova jeskyně (Abcházie/Gruzie)
Pokud se máme držet rekordů, je potřeba zmínit i nejhlubší doposud objevenou jeskyni světa, přestože se do ní běžný smrtelník nepodívá. Rozhodně to nezkoušejte: v roce 2021 v ní speleologové našli tělo mrtvého horolezce, který se do jeskyně vydal na vlastní pěst bez dostatečného vybavení. Jeskyně se v horách Západního Kavkazu, na krasové náhorní plošině Arabika, noří do úctyhodné hloubky 2212 metrů a v roce 2001 jen o pár metrů předběhla nedalekou, rovněž abchazskou „kolegyni“ Voronja (Krubera).
Verjovkinova jeskyně (Abcházie/Gruzie)|
5) Skaftafell, Þríhnúkagígur (Island)
Naši rakouští sousedé se sice chlubí největší ledovou jeskyní světa s příznačným názvem Eisriesenwelt, tedy „Svět ledových obrů“, ale myslím, že pro dobrodružné cestovatele, kteří netouží po davech turistů, je lákavější spíš svět ledových jeskyní na Islandu. Nejznámější je Skaftafell, ukrytá pod největším evropským ledovcem Vatnajökull na jihovýchodě ostrova. Island se může pochlubit i jeskyní Þríhnúkagígur, což je jediné místo na naší planetě, kde se můžete dostat do magmatické komory v nitru sopky.
Skaftafell, Þríhnúkagígur (Island)|
6) Fingal’s Cave (Skotsko)
Sopečná činnost se postarala i o unikátní malou jeskyni na neobydleném skotském ostrůvku Staffa. Propojené šestihranné sloupce ztuhlého čediče tu vytvářejí nejen úžasnou podívanou, ale díky větru a šplouchání vln také nevšední akustický zážitek. Proto se jí někdy přezdívá Hudební jeskyně. Felixe Mendelssohna-Bartholdyho údajně inspirovala ke složení předehry k jednomu z jeho koncertů, mezi další umělce, kteří tu našli inspiraci, patřili také spisovatel Jules Verne, malíř William Turner či hudební skupina Pink Floyd.
7) Waitomo Caves (Nový Zéland)
Ani poslední z této sedmičky neohromí velikostí, délkou nebo hloubkou, přesto nabízí jedinečný zážitek. V systému asi tří set jeskyní Severního ostrova, propojených zatopenými chodbami, se totiž můžete projet ve člunu a obdivovat miliony modře světélkujících „červů“. Převážně se jedná o larvy komára Arachnocampa luminosa, jejichž enzym při kontaktu s kyslíkem produkuje světlo. Tenké, modře svítící nitky používají k přilákání hmyzu. Vedlejším účinkem je i přilákání spousty turistů.