Azory: Co nabízí vzdálené portugalské souostroví?
Zatímco Madeira už se stala hitem českých cestovních kanceláří i nezávislých cestovatelů, další portugalské souostroví si oblibu buduje pozvolně. A když už se na Azory někdo vypraví, zpravidla zakotví na hlavním ostrově São Miguel. Co nabízejí ty další?
Santa Maria
První ostrov, který Portugalci v roce 1427 objevili, se od ostatních azorských liší nejen geologickou strukturou, ale také podnebím. Zatímco na těch zbývajících můžete zcela neočekávaně během jednoho dne prožít čtvero ročních dob, na Santa Marii vás čekají ty nejteplejší a nejslunečnější vyhlídky. Vychutnat si je můžete na písečných plážích s křišťálově čistou vodou (Praia Formosa), která láká příznivce potápění z celé Evropy (především vyhlášená Gruta Azul). S výjimkou srpnového hudebního festivalu Maré de Agosto tu bývá klid.
Terceira
To neplatí o rozvinutém a druhém nejlidnatějším azorském ostrově (přesto tu žije dvakrát víc skotu než lidí), kde se v červnu odehrává Sanjoaninas, největší festival na Azorech, a oblíbenou kratochvílí je dráždění býků tourada à corda. Zelená krajina posetá kopečky, lesy, loukami a pastvinami připomíná Irsko. Sopečná aktivita tu zanechala památku v podobě jeskynního průduchu Algar do Carvão s rozměrnými stalaktity, lidé zase několik potopených vraků u pobřeží. V malebném městě Angra do Heroísmo ochutnáte masovou delikatesu alcatra.
São Jorge
Úzkým protáhlým tvarem a členitým povrchem si ostrov vysloužil přezdívku Dračí. Krajina tu má vskutku dramatický ráz. Útesy často padají takřka kolmo do moře, naopak láva tu kdysi pod kopci vytvořila plošiny zvané fajãs, vhodné pro usazení obyvatel. Místní pastviny jsou rodištěm vyhlášeného sýra Queijo São Jorge, který rozhodně musíte ochutnat. Na své si přijdou vyznavači aktivnějšího stylu dovolené: oddat se můžete trekům, projížďkám v kánoích nebo si ověřit, zda jsou zdejší vlny skutečně jedny z nejlepších v Evropě.
Pico
Ty největší sportovní nadšence ale zřejmě naláká ostrov, který se pyšní nejvyšší horou Portugalska (2351 m n. m.) – Piquinho, známou spíše jako Pico. Její zdolání není zrovna procházka pro nenáročné a zabere několik hodin, takže po výkonu přijde vhod odpočinek v přílivových tůních. Anebo nad sklenkou vína, které se zrodilo na zdejších vinicích s lávovým (čedičovým) podkladem. A pokud vás láká možnost sledování velryb, ze všech azorských ostrovů k tomu budete mít – především v létě – nejlepší podmínky právě tady.
Faial
Pakliže se v létě přesunete na sousední Faial, uvítá vás tu záplava modrých hortenzií. Stačí se ale přesunout na západní výběžek, kde trůní aktivní sopka Capelinhos, a ocitnete se v měsíční krajině, která se díky erupci v roce 1957 zvětšila zhruba o 3 km2. To kaldera Cabeço Gordo uprostřed ostrova už je zarostlá zelení a cestou k ní se za dobrého počasí naskýtají parádní výhledy na horu Pico. Doménou Faialu je ovšem moře a plachtění. Přístavní město Horta totiž bývalo důležitým dopravním uzlem mezi Afrikou, Amerikou a Evropou.
Graciosa
Ostrov s přízvisky bílý – díky světlým pobřežním skalám, nad nimiž ční větrné mlýny s červenými střechami – či okouzlující je správnou volbou pro ty, kteří chtějí uniknout turistickému ruchu. V biosférické rezervaci UNESCO stále potkáte farmáře, kteří svá pole objíždějí na oslech. Úkryt skýtá i působivá lávová jeskyně Furna do Enxofre. Sopečná aktivita se postarala také o vznik termálních lázní Termas do Carapacho s vodou o teplotě kolem 40 °C. Vášniví ornitologové zřejmě neodolají sousednímu ostrůvku Praia.
Flores & Corvo
Nejodlehlejší ostrov a nejzápadnější evropské území vděčí za své jméno zlatobýlu a hortenziím. Ale celkově je Flores divoce přírodní ráj s bujně zarostlými kopci, skalními útvary, vodopády, lagunami a kráterovými jezery – především v oblasti Poço da Alagoinha. Přilehlé Corvo je nejmenší z celé azorské devítky, navíc se jedná v podstatě o pozůstatek podmořské sopky, takže mu ani nevěnujeme samostatnou odrážku. Domy jsou tu postavené z čediče a návštěvníci mají na výběr pozorování ptáků, šnorchlování nebo potápění.