Barcelonské Námořní muzeum

Barcelonské Námořní muzeum Zdroj: Profimedia.cz

Barcelonské Námořní muzeum
Barcelonské Námořní muzeum
Barcelonské Námořní muzeum
Barcelonské Námořní muzeum
Barcelonské Námořní muzeum
12
Fotogalerie

V barcelonském Námořním muzeu se můžete přenést do časů Kryštofa Kolumba

Barcelonské Námořní muzeum má důstojné sídlo. Je umístěno v gotickém komplexu někdejších královských loděnic (Les Drassanes ze 14. stol.), kde byla ve středověku postavena velká většina katalánských lodí, a má tedy dostatek místa na své cenné sbírky. Najdete tu lodě a modely lodí všech dob a typů, od malých dřevěných rybářských člunů až po modely velkých zaoceánských parníků.

Nechybějí makety tří lodí, které se v roce 1492 zúčastnily Kolumbovy první objevné plavby, či navigační pomůcky, mapy a nákresy vztahující se k nejrůznějším objevitelským cestám. Klenotem je replika galéry Dona Juana de Austria z 16. století v původní velikosti, která se zúčastnila velké námořní bitvy u Lepanta roku 1571, v níž se střetlo španělsko-benátské loďstvo s Turky.

Díky dokonalé audiovizuální simulaci a barvitému výkladu do sluchátek si dokážete velmi dobře představit, jak se na 60 metrů dlouhé lodi s 400 muži posádky žilo. Šokují především nelidské podmínky, jimž byli vystaveni veslaři z řad galejníků připoutaní řetězy k lavicím, kde vykonávali i veškeré své tělesné potřeby. Galéru bylo údajně cítit na míle daleko.