Zdroj: CARE Česká republika z.s.

Každé čtyři vteřiny zemře hlady jeden člověk, odhadují humanitární organizace

Počet lidí trpících hladem se v posledním roce výrazně zvyšuje. V roce 2020 bylo na světě 678 milionů lidí trpících hlady. Dnes je to už více než 828 milionů. Bez akutní pomoci jich do konce roku může být ještě o dalších 47 milionů více.

Za těmito statistikami jsou skuteční lidé, kteří bojují o život. Hladové děti, které byly nuceny odejít ze školy do práce, aby pomohly uživit svou rodinu. Ženy, které uprchly ze své země, aby unikly válečnému násilí, a nyní je pro ně přístup k jídlu prakticky nemožný. Mladé dívky, které byly provdány v nezletilém věku výměnou za jídlo či peníze. Novorozené děti, které bojují o život od samotného začátku.

CARE Česká republika z.s.

K ohromné krizi vedla kombinace více faktorů. Lockdowny v době pandemie, a především současná válka na Ukrajině, omezily obchod a dodávky potravin do kritických oblastí světa. Za normálních okolností dováží Somálsko 90 % pšenice z Ukrajiny a Ruska, stejně tak je tomu v Jemenu. Letos jsou dodávky mizivé. 

V oblasti Afrického rohu, kde se Somálsko nachází, navíc nastalo nejhorší období sucha za posledních čtyřicet let. Kvůli stále se zhoršujícím podmínkám je v Somálsku, Etiopii a Keni v ohrožení kolem 36.1 milionů lidí. Somálsko zažilo už čtyři neúspěšné dešťové sezóny v řadě a s největší pravděpodobností nastane i pátá. Následky, které obyvatelé pociťují, jsou projevem klimatických změn v regionu.

CARE Česká republika z.s.

„Většinou jíme třikrát nebo čtyřikrát týdně, víc jídla bohužel nemáme,“ vypráví Hodan, matka pěti dětí.

„Žádná voda, žádné jídlo, beznadějný život. Moje děti umírají hlady. Jsou na pokraji smrti. Pokud nedostanou nějaké jídlo, zemřou,” popisuje situaci Samaya, třicetiletá matka tří dětí.

Mezinárodní humanitární organizace CARE a dalších 237 organizací vyzvaly společně na 77. valném shromáždění OSN politiky, aby podnikli rozhodné kroky k ukončení spirály globální hladové krize. Organizace podepsaly otevřený dopis vyjadřující rozhořčení nad prudce rostoucí úrovní hladu a doporučení, jak jednat.

Humanitární organizace CARE Česká republika zatím také intenzivně pomáhá v kriticky ohrožených oblastech, jako je například Somálsko. Ve zdravotních zařízeních CARE dostávají podvyživené děti potřebnou péči. Dětem se podává terapeutická výživa, která obsahuje chybějící živiny, vitamíny a minerály, a kaloricky bohatá strava. Jako prevenci proti šíření nemocí poskytuje organizace také hygienické balíčky s vodou. Zaměřuje se také na zajištění dlouhodobých a stabilních zdrojů potravin pro celé rodiny

Pomozte i Vy. Právě teď můžete zachránit životy nevinných dětí. www.care.cz

CARE Česká republika z.s.