Sestry ze Shabundy

Sestry ze Shabundy Zdroj: Jana Ašenbrennerová

Sestry ze Shabundy
Sestry ze Shabundy
Sestry ze Shabundy
Sestry ze Shabundy
Sestry ze Shabundy
9
Fotogalerie

Fotoreportáž Jany Ašenbrennerové: Sestry ze Shabundy

Neklidné město Shabunda v Kongu sužuje podvýživa dětí, násilné skutky páchané na ženách i neustálé vpády ozbrojených skupin. Lidé tu nemají dost potravin a léků. V nelehké situaci jim pomáhají sestry z kongregace Missionnaires du Divin Maitre.

Zdejší jeptišky vede Maria Teresa Hernandez, bývalá zdravotní sestra a porodní asistentka. Do Afriky přišla před mnoha lety ze Španělska, aby pomohla zakládat pobočky této katolické mise. Jeptišky v Shabundě poskytují místním obyvatelům základní zdravotní péči, náboženské služby, poradenství v péči o děti a vzdělávání. Pracují zejména s mladými ženami a učí je, aby se nebály vzít život do svých rukou a zorganizovaly si ho podle svých představ a přání. Navzdory své katolické víře jeptišky ženám radí, jak předejít těhotenství (zvláště v případech, kdy je žena již osmi- či devítinásobnou matkou). Informují ženy o důsledcích brzkého vstupu do manželství, hlavně v případech, kdy je dívka nezletilá.

Město Shabunda leží v Jižním Kivu v Demokratické republice Kongo. Obyvatele trápí mnoho zásadních problémů: těžká podvýživa místních dětí, sexuální násilí na ženách, chudoba i vojenský konflikt. Povstalecká skupina rebelů Raia Mutomboki tento region pravidelně napadá. Do Shabundy je přístup možný pouze letecky. Cesty zde nejsou, a tak se místní obyvatelé spoléhají na pravidelné dodávky potravin a léků a dalších potřeb humanitárními letadly a helikoptérami UN. Převoz zboží a potřeb je nákladný a ještě umocňuje již tak vysokou cenu místních potřeb a zboží.

Tento článek byl uveřejněn v časopise Lidé a Země, vydání 11/2013.