Lukáš David: Moje pětka z Ria de Janeiro
Zavítat do Ria a nenavštívit jeho ikonická místa má asi stejný smysl jako přijet na jižní Moravu a neochutnat místní víno. Jestli je nějaké světové město, kde je absolutní povinností navštívit všechny jeho dominanty, pak je to právě Cidade Maravilhosa – Nádherné město.
1) Cukrová homole
Nad ústím zátoky Guanabara se tyčí známá hora ve tvaru homole cukru. První úsek lanovky začíná u malé pláže Praia Vermelha. Vlastně se musí až na samotnou Cukrovou homoli absolvovat cesty dvě, protože nejdříve je potřeba vyjet na nižší kopec Morro da Urca. Lze ho vyšlápnout i pěšky džunglí a už z něj jsou krásné výhledy. Startují odtud i výletní vrtulníky k soše Krista Spasitele. Všechno je jako malované, dokud nepřijde mlha od moře. Pro fotografa i to je radost, protože scenerie potopená v tom bílém mléce je fascinující. V návštěvníkovi, který zaplatil skoro tisícovku za zpáteční jízdenku a chce vidět město z výšky bezmála čtyř set metrů, už to tolik radosti nevyvolává.
2) Corcovado se sochou Krista Spasitele
Z vrcholu Corcovada ve výšce 710 metrů jsou ty nejkrásnější výhledy. Celé město pod sebou jako na dlani a za zády třicetimetrová socha Ježíše s roztaženýma rukama. Není sice největší na světě, ale rozhodně ta nejslavnější. Když pak fotografa omrzí Nádherné město, stejně je pořád co fotit. Záplavy lidí s mobily neustále pózují. Někdo roztahuje ruce v žehnajícím gestu, hned vedle se líbá dvojice a za nimi se snaží chlapík s mobilem na tyči dostat do záběru sebe i Ježíše. Občas přiletí vrtulník, párkrát zakrouží kolem a zase zmizí. Po chvíli pozorování toho turistického mumraje začne mít člověk pocit, že obrovský Kristus je vlastně ta největší reklama na selfie na světě.
Corcovado se sochou Krista Spasitele|
3) Pláže Copacabana, Ipanema a Leblon
Pokud právě neprobíhají oslavy nového roku nebo tam nehrají Rolling Stones, je na Copacabaně místa víc než dost. Tenhle nejslavnější pruh písku na světě má totiž čtyři kilometry a je rozdělený na číslované úseky. Na každém se často schází jedna skupina obyvatel. Tu milionáři, tam LGBT komunita a jinde zase levicoví intelektuálové. Člověk si ale samozřejmě může lehnout, kam ho jen napadne. Pláž končí skalnatým výběžkem Arpoador, kam chodí cariocas pozorovat nádherné západy slunce. Za ním začínají Ipanema a Leblon, které jsou pro mě těmi nejkrásnějšími plážemi Ria. Dvě stejnojmenné čtvrtě jsou také považovány za ty nejlepší a přirozeně nejdražší adresy k bydlení.
Pláže Copacabana, Ipanema a Leblon|
4) Selarónovy schody
Nejznámější schody Ria leží v centru a nesou jméno chilského umělce Jorge Selaróna. Když v roce 1990 položil první dlaždičku na zem u svého chudého přízemního ateliéru, aby vzdal hold brazilskému lidu, asi ho nenapadlo, že začíná vytvářet jedno z nejslavnějších streetartových děl světa. Práce na výzdobě 250 schodů a okolí se mu stala posedlostí. Postupem let mu lidé odevšad začali posílat a vozit další dlaždice s různými motivy, včetně Prahy. V roce 2013 ho na jeho životním díle našli ležet mrtvého. Dnes už je místo tak ikonické, že se objevuje i v hudebních klipech a reklamách.
5) Stadion Maracanã
Svatostánek fotbalu je hlavním důvodem, proč do čtvrti Zona Norte míří turisté. Nejslavnější stadion byl vystavěn pro pořádání mistrovství světa v roce 1950. Dodnes je i po stavebních úpravách největším v Latinské Americe a pojme necelých 80 tisíc návštěvníků. Každý den si lze koupit lístek na prohlídku. Kromě síně slávy, zázemí a hlediště je povoleno projít tunelem pro hráče a postát si na kraji trávníku. Brazilci rozumějí fotbalu snad všichni, takže je běžně k vidění, jak na konci prohlídky soutěží máma, táta, dcera i syn, kdo dá víc gólů virtuálnímu brankáři na velké obrazovce.