Nadšenec z Moravy si ve stodole „zbouchal“ jachtu z překližky. A vyrazil s ní na cestu přes Atlantik!
Michal Krysta je všechno, jen ne obyčejný kluk z vesnice. Vyzkoušel opravdu hodně sportů, aby nakonec zjistil, že je v první řadě milovníkem těch adrenalinových. Za sebou má extrémní štafety jako Red Bull Dolomitenmann, Xterru, Ironmana, X-Pyr, horolezeckou expedici v Himálaji nebo Paragliding Red Bull Xalps s přeletem přes Alpy a překonáním téměř dvoutisícové vzdálenosti.
Nová výzva se jmenuje Globe 5.80 Transat 2021 a jedná se o námořní sólový jachting. Její účastník musí vlastníma rukama postavit 5,8 metrů dlouhou závodní jachtu nové lodní třídy Class Globe 5.80, a to s využitím pouze základních materiálů. Loď se staví se z překližky, sklolaminátu a dřeva, naopak hi-tech materiály jako například kevlar nebo karbon jsou zakázány. V průběhu závodu je pak zapovězena komunikace s rodinou, internet, měřič větru nebo dnes již zcela běžný „weather routing“, tedy výpočet nejrychlejších tras podle aktuální předpovědi počasí.
Pokud se vám při zmínce o lodi z překližky ježí vlasy hrůzou, je potřeba zmínit, že i tak se jedná o investici v řádu milionů. Nejde totiž jen o stavbu lodi, ale je potřeba započítat i její vybavení. Adrenalin tak začíná dávno před startem, v podstatě už před stavbou lodi – při hledání sponzora. Michal mohl naštěstí využít toho, že je díky svým sportovním úspěchům tváří norského potravinového doplňku ProMan Plus.
Jediný Čech na startu
Se svou lodí se Michal Krysta jako jediný Čech postavil 1. listopadu na start sólového jachtařského závodu přes Antlantik s názvem Transat 2021. První kvalifikační etapa vede z portugalského Lagosu na ostrov Lanzarote. Odtud pak všechny závodníky čeká hlavní a nejdelší část závodu s cílem v Karibiku. Na jachtaře čeká trase v délce přibližně 3600 námořních mil, tedy v přepočtu magických 6666 kilometrů. Tisíce kilometrů v osamění, s enormním spánkovým deficitem a s nutností čelit nástrahám divokého Atlantiku. Přestože má závod spoustu omezení ve využívání moderních pomůcek, po celou dobu závodu bude možné sledovat nejen průběžné umístění všech závodníků, ale také jejich aktuální polohu. Všechny zásadní informace k Michalově cestě najdete na webu Deník osamělého mořeplavce.