Nedostatek vody na Blízkém východě se dotkne nás všech, říká arabistka a íránistka Lenka Hrabalová
Co všechno může zažít blonďatá Evropanka, která stopuje napříč Pákistánem? Jak se podle ní bude vyvíjet situace v Sýrii? A proč má o budoucnost Blízkého východu strach? Poslechněte si další díl rozhovoru Exoti, tentokrát s orientalistkou, spisovatelkou a cestovatelkou, Lenkou Hrabalovou.
Kromě toho, že země Blízkého východu dlouhodobě navštěvuje a mluví s místními lidmi, pozoruje krajinu, která se rychle proměňuje. Nejen konflikty a komplikovaná politická situace, ale také třeba nedostatek vodních zdrojů patří k problémům, které podle Lenky Hrabalové nemají jednoduché řešení.
„Lidé v Evropě se ptají, proč bychom měli řešit jejich problémy, ale fakt je ten, že ten problém je globální. Třeba i proto, že ti lidé tam si nesednou na zadek a nebudou čekat, až zemřou žízní. Oni přijdou sem,“ říká.
„Například návštěva Jižního Iráku nebo procházky po Sahaře pro mě byly opravdu depresivním zážitkem. Tam, kde jsem před sedmi lety ještě vídala vesnice, tam je teď kompletně mrtvá krajina. Vysychají jak studny, tak i voda z řek,“ popisuje situaci na Blízkém východě.
V novém díle pořadu Exoti se dozvíte také, proč chce v syrském Kurdistánu mluvit s vězni a o čem bude její příští kniha. Napovíme, že tentokrát se na orientální témata budou moci těšit i děti.