Po stopách slavných mistrů: nová mapa odhaluje hudební dědictví středních Čech
Hudba má moc přenést nás v čase i prostoru. Co kdybyste se ale mohli vydat přímo na místa, kde slavní muzikanti tvořili, snili a hledali inspiraci? To umožní nová mapa Středočeské centrály cestovního ruchu, která vás provede krajinou, jež inspirovala Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka i další mistry. Najdete na ní zámky, muzea, památníky i naučné stezky propojené s životy hudebních velikánů.
Díky mapě tak můžete zamířit na místa spojená například s Bedřichem Smetanou. Jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů prožil dětství na zámku Růžkovy Lhotice. Dnes tu sídlí Muzeum Podblanicka, které mapuje jeho první krůčky k hudební genialitě.
Další kapitolu jeho života zachycuje Památník Bedřicha Smetany na Lamberku, kde se nejen inspiroval krásou krajiny, ale také se zde zamiloval do dcery správce panství. Mezi jeho oblíbená místa patřily i zámky Loučeň a Mcely nebo Svatojiřský les, kde pil z Boží studánky a snil u rybníka Vidlák.
Za Dvořákem
Antonín Dvořák se zase rád vracel do rodné Nelahozevsi, kde se v jeho rodném domě nachází interaktivní muzeum. Jeho skladatelskou múzou bylo i okolí Vysoké u Příbrami.
„Neorenesanční zámeček, ve kterém sídlí Památník Antonína Dvořáka, obklopuje nádherný romantický park a hluboké lesy. Klidné místo, které umělce inspirovalo při psaní hudby, je i dnes plné kultury a umění,“ říká ředitel památníku Vojtěch Poláček. Každý rok tu probíhá festival Středočeské kulturní léto, během kterého se v červnu v kouzelném prostředí parku hrají opery Rusalka a Čert a Káča.
Odkaz dalších mistrů
Mapa připomíná i Jakuba Jana Rybu, autora České mše vánoční. Tento rodák z Rožmitálu pod Třemšínem vedl školní kroniku, jejíž dochované svazky si prohlédnete v Podbrdském muzeu. Rok 2025 přináší hned dvě výročí spojená s jeho osobností – uplyne 260 let od narození a 210 let od tragického skonu, který připomíná kamenná mohyla v lesích u Voltuše.
Dalším slavným jménem spojeným se středními Čechami je operní pěvkyně Ema Destinnová, která pobývala na zámku Soutice v Posázaví. V Rožmitálu pod Třemšínem zase žila Ervína Benešová-Prokešová, považovaná za technicky nejdokonalejší českou houslistku.
„Na mapě je uveden i dirigent Václav Talich, který je neodmyslitelně spjat s Berounem. Ve městě i zahradě jeho vily se každoročně odehrává hudební festival Talichův Beroun,“ doplňuje ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek.
Vivaldiho stopa
S regionem je spojen také Josef Suk starší – skladatel, houslista a zeť Antonína Dvořáka. „Navštívit je možné jeho památník v Křečovicích nebo se projít Sukovou stezkou v Sedlčanech,“ dodává Kulhánek. Zajímavostí mapy je i zmínka o italském skladateli Antoniu Vivaldim, který působil na zámku Křinec, kde založil zámeckou kapelu.
Nová mapa bude představena v polovině března na veletrhu v pražských Letňanech. Už nyní je dostupná on-line v češtině a angličtině, v průběhu měsíce přibude i německá, polská a japonská verze. Tištěná podoba všech jazykových mutací bude od dubna k dispozici v turistickém informačním centru Středočeské centrály cestovního ruchu v Husově ulici v Praze.