Tip na výlet: vyrazte do Tetína na Svatoludmilskou pouť
Další Svatoludmilská pouť, která má v obci Tetín více než stoletou tradici, se uskuteční již tento víkend. Na své si přijdou jak milovníci kultury a dobrého jídla, tak ti, kteří vyznávají původní duchovní význam tohoto svátku.
Vyrazit na Tetín znamená vydat se po stopách našich předků. Obec, ve které dnes žije jen necelá tisícovka obyvatel, je spojována s pověstí o dceři vojvody Kroka, pohanskou kněžkou Tetou. Zda sestra kněžny Libuše toto místo skutečně založila, je otázkou. Některé prameny totiž uvádějí, že oblast byla obydlena již dříve a že Teta naopak získala jméno až podle tohoto sídla.
Tetínem kráčela historie nejen v podobě starých českých legend, ale i skutečných událostí. Právě tady byla totiž zavražděna kněžna Ludmila, první česká světice, a místo stále dýchá atmosférou dávných časů. A právě svátek Svaté Ludmily je důvodem, proč do Tetína vyrazit zrovna tento víkend.
Tradice a setkávání
Svatoludmilské slavnosti na Tetíně jsou již tradičním svátkem, který více než sto let vzdává hold svaté Ludmile, jejíž svátek připadá na 16. září. Poutní mše se tu koná vždy v sobotu po něm.
Program poutních slavností se za poslední roky postupně rozrůstá a Tetín se tak na celý víkend proměňuje v živoucí historický skanzen, kde návštěvníci mohou zažít bohatý program plný kulturních akcí, koncertů, divadelních představení a přednášek o svaté Ludmile a jejím odkazu.
Hlavní součástí programu stále zůstává slavnostní bohoslužba v kostele svaté Ludmily, který se nachází přímo na místě jejího tragického úmrtí. Mše se často účastní významní církevní představitelé, poutníci z celé země i místní obyvatelé, kteří si tímto způsobem připomínají duchovní i historickou význam svaté Ludmily.
Romantika nad řekou
Ačkoliv z hradu už dnes zbyla jen zřícenina, pohled ze na skalního ostrohu nad Berounkou, je stále úchvatný. Kromě kostela svaté Ludmily stojí v Tetíně za návštěvu i kostel svatého Jana Nepomuckého a románský kostel svaté Kateřiny. Uměleckohistorické datování této stavby zařazuje jeho počátek do sedmnáctého století, ale pravděpodobně stojí na místě staršího předchůdce, jehož existence se předpokládá již v době života sv. Ludmily.
Kostel svatého Jana Nepomuckého.|
Do novodobé historie se Tetín zapsal nečekaným objevem pokladu ze 13.století. Čtyři druhy tehdejších platidel, převážně řezenské feniky, míšenské i české brakteáty a jeden slitek stříbra tu náhodou objevili dva amatérští jeskyňáři.