Březnice je místem k objevování.

Březnice je místem k objevování. Zdroj: Shutterstock

Lokšany
Židovský hřbitov v Březnici.
Synagoga v Březnici.
Synagoga v Lokšanech.
Domy v židovském ghettě, Lokšany.
6 Fotogalerie

Tip na výlet: židovská čtvrť Lokšany a barokní synagoga v Březnici

Veronika Kratochvílová

Věděli jste, že se ve středočeské Březnici nachází nejzachovalejší židovská čtvrť v Česku? I když některé domy vypadají ve srovnání s těmi v Třebíči nebo Boskovicích méně honosně, unikátní ghetto Lokšany s úchvatnou barokní synagogou je místem, které byste si neměli nechat ujít. Synagoga bude pro letošek veřejnosti přístupná jen do konce září.

Zatímco zámek Březnice a nedaleká zřícenina patří k častým výletním cílům Středočechů, židovská čtvrť v centru města zůstává neprávem opomíjena. Lokšany se rozkládají jen kousek od březnického hlavního náměstí, kde můžete zaparkovat. Pokud přijedete do města vlakem, budete muset projít ještě kolem zámeckého areálu a jezuitské koleje. Procházka ale ani tak nebude delší než kilometr.

LokšanyLokšany|Shutterstock

Nejzachovalejší židovská čtvrť

Pravidelně uspořádané, většinou jednopatrové domy s barokními a klasicistními fasádami jsou dodnes živou připomínkou židovského ghetta, které tu nechal vybudovat majitel březnického panství Ferdinand z Lokšan. Až do 17. století bydleli Židé v různých částech města, ale na základě translokačního reskriptu z roku 1726 museli být soustředěni do nově vybudovaného předměstí.

Synagoga v Lokšanech.Synagoga v Lokšanech.|Profimedia

Domy tu na pravidelném půdorysu přirozeně vytvářejí dvě náměstí, přičemž synagoga stojí přímo uprostřed jednoho z nich. Dnes má empírovou podobu, ale původně byla vybudována v barokním a klasicistním slohu mezi lety 1725 a 1726. Uchovávala takzvanou genizu, neboli archiv starých a odložených hebrejských textů a posvátných předmětů, a fungovala tu také jednotřídní náboženská škola. Za návštěvu stojí také místní židovský hřbitov, kde jsou dodnes dochované náhrobky z konce 17. století.

Židovský hřbitov v Březnici.Židovský hřbitov v Březnici.|Profimedia

Březnická pieta

Až do konce 19. století byla Březnice sídlem krajského rabína pro Prácheňský kraj. Pocházel odsud třeba významný pražský obchodník a finančník Joachim von Popper, který byl jeden z prvních Židů povýšených do šlechtického stavu.

V roce 1942 byli na základě transportního seznamu místní Židé deportováni do Klatov a odtud do Terezína. Do roku 1945 zahynulo 201 židovských občanů z Březnice v terezínském ghettu a Osvětimi.

Synagoga v Březnici.Synagoga v Březnici.|Shutterstock

Ačkoli po válce byla židovská obec znovu obnovena, do města se vrátili jen dva přeživší. Dnes je židovská čtvrť a synagoga součástí městské památkové zóny a centrem místního Židovského muzea.