Z Prahy do Kostnice: dálková poutní stezka po stopách Mistra Jana Husa
Pokud vás lákají dálkové pěší poutě, ale nemáte času nazbyt, můžete vyrazit rovnou z centra Prahy. Od Betlémské kaple až k Bodamskému jezeru vás provede Husova cesta. Můžete ji absolvovat celou a ujít 800 kilometrů, nebo ji rozdělit na jednodenní etapy.
První část Husovy cesty vede Českem, další dvě Německem. I když je inspirována životní poutí Jana Husa, některé její části jsou upraveny tak, aby dnes nekopírovaly asfalt nebo dálnici. Česká část vede lesem a loukami, z velké části po trasách Klubu českých turistů. Díky průvodci a webové aplikaci se již před cestou dozvíte všechno potřebné, a můžete tak naplánovat jednotlivé etapy podle svých sil i časových možností.
Z Prahy do Bärnau
Na českém území lze trasu rozdělit na pomyslných 13 etap. První část celé trasy začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dál vede podél Vltavy k soutoku s řekou Berounkou, přes Karlštejn až do Berouna. Nemine Točník ani hrad Krakovec, kde Hus trávil našel jedno z posledních útočišť na území Čech. Cesta dále pokračuje severním Plzeňskem a Tachovskem až do Bärnau, prvního německého města za západočeskými hranicemi.
Hrad Krakovec je v historii a obecném povědomí spojený s pobytem mistra Jana Husa chvíli předtím, než odešel do Kostnice.|
Po Zlaté cestě
Druhá část Husovy cesty se na českou část napojuje v Historickém parku v Bärnau a vede Bavorskem po trase tzv. Zlaté cesty. Trasa vede od města Bärnau přes Sulzbach až do Norimberku. O rozvoj této části Husovy cesty se stará sdružení Goldene Strasse – Via Carolina.
Druhá část Husovy cesty vede Bavorskem.|
Z Norimberku do Kostnice
Závěrečná část Husovy cesty vede z Norimberku přes Ulm až do Kostnice ležící na břehu Bodamského jezera na německo-švýcarské hranici. Tato část v celé své délce kopíruje trasu Svatojakubské cesty, a proto můžete využít značení symbolem svatojakubské mušle,
Kostnice v těsném sousedství se švýcarským městem Kreuzlingen.|