Cesta k hradu od parkoviště zabere pár minut.

Cesta k hradu od parkoviště zabere pár minut. Zdroj: Archiv Veroniky Kratochvílové

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov.
Prohlídkový okruh zvládnete sami nebo s průvodcem.
Hrad byl vytesaný do skály.
Výhled z hradního ochozu.
Kamenné světničky nedaleko hradu.
7
Fotogalerie

Tip na výlet: na hrad Valečov a do skalních světniček

Český ráj ukrývá mnoho kouzelných míst k objevování. Jedním z nich je skalní hrad Valečov nad obcí Boseň.  Spolu se zaniklým skalním městečkem, zvaným Valečovské světničky, je nejrozsáhlejším skalním hradem v Čechách.

Byl postaven na počátku 14. století pány z Valečova na pískovcové skále. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu je v nedalekých Drábských světničkách. Ačkoliv byl Valečov několikrát dobyt, pleněn a přestavěn, dodnes tu můžeme obdivovat zděný palác, skalní komory i vyhlídku. Zapomenout nesmíme ale ani na unikátní vesničku ukrytou v pískovcových blocích opodál.

Kamenné světničky nedaleko hradu.Kamenné světničky nedaleko hradu.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Do pohádky

Cesta od parkoviště k hradu je nenáročná a bude bavit vás i vaše děti. Zvlášť houpačky na louce v podhradí se stanou zastávkou, ze které je nebudete moct jen tak dostat.

Velkým lákadlem se ale může stát i prozkoumávání samotného hradu, kde se natáčelo i několik pohádek. Třeba RumplCimprCampr, Dešťová víla nebo Lotrando a Zubejda.

Prohlídkový okruh zvládnete sami nebo s průvodcem.Prohlídkový okruh zvládnete sami nebo s průvodcem.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Domov „skaláků“

Hrad byl až do třicetileté války obydlen a udržován. Od té doby chátral a obyvatelé okolních vesnic ho využívali hlavně jako zdroj levného materiálu. Skalní byty v jeho okolí, vypráví ještě zajímavější příběh. Z původní skalní vesnice je dnes patrných celkem 28 objektů v různém stavu. Kdy tato vesnice vznikla, se nedá přesně určit. Pravděpodobné je, že se jednalo o obydlí čeledi sloužící na hradě. V době husitských válek tu také bývalo opevněné zimoviště vojsk.

Někdejší domov "skaláků".Někdejší domov "skaláků".|Archiv Veroniky Kratochvílové

Skřítkové tesaři

Obytné světničky měly dřevěné podlahy a do skalních otvorů byly zasazeny i dveře a okna. Uvádí se, že zde současně žilo sedm několikačlenných rodin.

Takzvaní „skaláci“ tu pak bydleli až do konce 19. století. Vystěhovalo je odsud až nařízení c.k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti v roce 1892 pod záminkou šíření cholery. Obyvatelé byli vystěhování do chudobinců v obci Boseň a světničky byly poničeny.

Dnes jsou opět volně přístupné a občas v nich přespávají trempové. Představit si, jak se sem celé rodiny vměstnaly, jde dnes už velmi těžko. Jejich objevováním a prohlídkami ale můžete trávit celé hodiny. Zvlášť když popustíte uzdu fantazii.