Noční pohled na zříceninu hradu Rokštejn.

Noční pohled na zříceninu hradu Rokštejn. Zdroj: Profimedia

Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí na Jihlavsku.
Hrad Rokštejn byl postaven ve 13.století.
Po husitských válkách byl Rokštejn postupně opuštěn a v 16. století už nebyl obnovován.
Rokštejn je volně přístupný celý rok.
5 Fotogalerie

Tip na výlet: byl Rokštejn rájem hráčů? Neuvěříte, co odhalil unikátní soubor kostek!

Alice Kottová

Na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí na Jihlavsku se tyčí mystická zřícenina hradu Rokštejn, jednoho z nejstarších kamenných hradů na Moravě. Po staletí ukrývala tajemství, která archeologové postupně odkrývají. Mezi nejpozoruhodnější nálezy patří unikátní soubor desítek středověkých hracích kostek – množství, jaké nemá ve světě obdoby.

Světově unikátní soubor čítá přesně 162 hracích kostek s průměrnou velikostí do jednoho centimetru. Kostky pocházející z období od konce 13. století byly vyrobené z kostí nebo parohů. Přestože se podobné artefakty nacházejí při průzkumech v Česku nebo ve světě poměrně často, rokštejnský soubor je neobvyklý právě počtem objevených kusů.

Oblíbená kratochvíle

Poměrně velmi zachovalé kostky byly nalezeny v šachtě u brány do horního hradu. Jejich počet svádí k romantickým představám o rytířích a kupcích hrajících o jmění, a leckoho tak může napadnout, že na hradě bylo ve středověku skutečné hráčské doupě.

Po husitských válkách byl Rokštejn postupně opuštěn a v 16. století už nebyl obnovován.Po husitských válkách byl Rokštejn postupně opuštěn a v 16. století už nebyl obnovován. | Profimedia

Archeologové ale tuto lákavou domněnku vyvracejí. Myslí si totiž, že tento soubor jen dokazuje to, že hra v kostky patřila ve středověku mezi oblíbené kratochvíle. Bavili se jí všichni lidé napříč společenskými vrstvami, nevyjímaje panovníky nebo kněží.

Kostra novorozence

Ale kostky nejsou to jediné, co archeologové na hradě objevili. V základech věže se jim podařilo odkrýt kostru novorozence, kterou považují za doklad přežívajících pohanských zvyků ve 13. století. Lidé tehdy věřili, že takovým způsobem zajistí hradu nedobytnost.

Hrad Rokštejn byl postaven ve 13.století.Hrad Rokštejn byl postaven ve 13.století. | Profimedia

Samotná zřícenina hradu Rokštejn stojí na skalnatém ostrohu a její mohutné hradby dají tušit, jak významná tato pevnost kdysi byla. Hrad byl postaven ve 13. století pravděpodobně jako královský strážní, jehož úkolem bylo chránit obchodní cestu.

Ve 14. století ho získali pánové z Hradce, kteří ho rozšířili a přestavěli. V této době byl Rokštejn považován za důležitý obranný bod. V průběhu 15. století, kdy hrad patřil Valdštejnům, začal chátrat, a to zejména v důsledku častých bojů a politických změn. Po husitských válkách a dalších vojenských střetech byl postupně opuštěn a v 16. století už nebyl obnovován.

Stezka podél Brtnice

Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí na Jihlavsku.Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí na Jihlavsku. | Profimedia

K hradu vede krásná stezka podél řeky Brtnice, ideální pro pěší turistiku. Pokud vyrazíte z Brtnice, čeká vás přibližně čtyřkilometrová trasa, která vás provede malebnou krajinou se skalními útvary a romantickými zákoutími. Cesta je nenáročná a vhodná i pro rodiny s dětmi.

Rokštejn je volně přístupný celý rok, takže se sem můžete vydat kdykoli. Počítejte jen s tím, že se nedostanete na hradní věž, která je v současné době uzavřená.