Z vodácké výpravy k světovému unikátu: jak Češi objevili největší termální jezero
Napadlo je to před několika lety na letní vodácké výpravě. Netušili ale, že se z nápadu nakonec vyklube světový unikát. Českým vědcům se podařilo v jižní Albánii objevit největší podzemní termální jezero na světě. Pojmenovali ho Neuron – na počest nadace, která expedici financovala.
„Napadlo nás to při jedné z krátkých cest, které měly formu letní dovolené, byla to taková vodácká výprava. Poté nastalo veliké studování literatury všech hydrotermálních oblastí Albánie,“ vzpomíná v rozhovoru pro Nadaci Neuron vedoucí expedice Marek Audy.
Na záznamu z 90. let objevili vědci zmínku o termální minerální vodě vytékající z jedné z jeskyní v oblasti Vromoner. „A bylo rozhodnuto, kam vyjedeme na letní rodinnou dovolenou. Postupně se začala skládačka skládat,“ doplňuje Audy.
Propast Atmos
Už v roce 2021 tak vědci narazili v oblasti na hranici Albánie a Řecka na rozsáhlý podzemní systém s termálními prameny.
„Podle vysokého sloupce páry vycházejícího z vápencového masivu se nám podařilo nalézt přes sto metrů hlubokou propast. Nazvali jsme ji Atmos,“ upřesňuje Audy. Na dně vědci objevili silný termální přítok a gigantické jezero. „Nebyli jsme schopni ani dohlédnout na jeho druhý konec,“ doplňuje vědec.
Přestože už v tu chvíli český tým předpokládal, že stojí před skutečně fenomenálním objevem, musel ještě vše prozkoumat a důkladně změřit. Díky Nadaci Neuron mohli vědci využít nejmodernější technologie, včetně mobilního lidarového skeneru, který jim umožnil podrobně zmapovat podzemní prostory. Výsledkem bylo potvrzení, že jezero Neuron s délkou 138,3 metru, šířkou 42 metrů a obvodem 345 metrů je skutečně tím největším termálním jezerem na světě.
Dříve uzavřená oblast
Oblast, v níž se nachází, byla po desetiletí uzavřena kvůli politice tehdejšího albánského režimu. Vláda se obávala invaze i útěků vlastních obyvatel, a tak se tam téměř nikdo nedostal. Až po pádu komunismu v 90. letech začaly být tyto oblasti znovu zpřístupňovány. Čeští vědci tak dostali výjimečnou příležitost prozkoumat jedno z nepoznaných míst Evropy.
„Jsem nesmírně hrdá na to, že jsme mohli podpořit české vědce v tak průlomovém projektu,“ uvedla Monika Řasa Vondráková, ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron. „Tento úspěch dokazuje, jak zásadní je podpora vědců přímo v terénu, kde mohou díky svým znalostem a nasazení přinést zcela nové poznatky. Právě takové expedice jsou klíčové pro rozvoj vědy a prohlubování našeho porozumění světu kolem nás,“ dodala.
Cílem Nadace Neuron, která funguje od roku 2010 a která je financována výhradně z příspěvků mecenášů, je zvyšovat prestiž českých vědců a vědkyň a popularizovat jejich výsledky práce.