Počet turistů, které letos míří na rozkvetlý festival,  má letos opět překonat loňské rekordy.

Počet turistů, které letos míří na rozkvetlý festival, má letos opět překonat loňské rekordy. Zdroj: Shutterstock

Původně byly ozdobné sakury darem, které japonský lid věnoval tomu americkému.
Původní stromy byly zasazeny roku 1912 a první dva z těchto stromů, které byly společně zasazeny tehdejší první americkou dámou, Helen Herron Taft, a manželkou tehdejšího japonského velvyslance ve Spojených státech.
Ozdobné třešně v Česku kvetou v průměru až o měsíc později.
4
Fotogalerie

Třešňový festival se blíží: rozkvetlá senzace ve Washingtonu, DC

Symbol přátelství mezi Spojenými státy americkými a Japonskem a také jedna z největších oslav jara. To je dvoutýdenní festival kvetoucích okrasných třešní, které do hlavního města Spojených států každoročně lákají desetitisíce návštěvníků. Romantické sakury letos ozdobí město už po dvaadevadesáté.

Japonské stromy obsypané drobnými růžovými květy, všeobjímající radost a tisíce fotografů. To je slavný Cherry blossom festival, který letos podle přesných výpočtů arboristů vyvrcholí ve dnech od 23. do 26. března.

Rozkvetlé sakury kolem památníku Thomase Jeffersona, Washington Monumentu a vodního rezervoáru Tidal Basin, které v plném květu vypadají jako cukrová vata, promění město k nepoznání.

Původně byly ozdobné sakury darem, které japonský lid věnoval tomu americkému.Původně byly ozdobné sakury darem, které japonský lid věnoval tomu americkému.|Shutterstock

Pohnutá historie

První sakury, které byly ve Washingtonu DC vysazeny, byly darem od starosty Tokia v roce 1912. Stromy měly symbolizovat přátelství mezi Spojenými státy a Japonskem. Ukázalo se ale, že první várka těchto stromů byla napadena a musela být zničena. Jak symbolické! Japonská vláda tedy poslala v roce 1915 další zásilku stromů, které tu od té doby rostou, prosperují a zdobí centrum města.

První ročník Národního festivalu třešňových květů se tu konal v roce 1935. A jelikož vzbudil velké nadšení, koná se s výjimkou období 2. světové války každoročně.

Původní stromy byly zasazeny roku 1912 a první dva z těchto stromů, které byly společně zasazeny tehdejší první americkou dámou, Helen Herron Taft, a manželkou tehdejšího japonského velvyslance ve Spojených státech.Původní stromy byly zasazeny roku 1912 a první dva z těchto stromů, které byly společně zasazeny tehdejší první americkou dámou, Helen Herron Taft, a manželkou tehdejšího japonského velvyslance ve Spojených státech.|Shutterstock

Oslava života a míru

Kromě samotných rozkvetlých stromů láká festival také na celou řadu doprovodných akcí, jako jsou koncerty, taneční vystoupení, průvody, přednášky, čajové obřady nebo umělecké výstavy. To vše v americko-japonském duchu. Podrobnosti o programu i květenství sakur můžete sledovat na oficiálních stránkách festivalu.