Severoamerická nej a sedmička neotřelých tipů
Ačkoli z geografického hlediska spadá pod severoamerický světadíl i středoamerický region, přírodní rekordmany najdeme především na území tří největších zemí jeho severní části. Kam se v nich vydat, abyste si dechberoucí místa vychutnali ve společnosti spíš místních obyvatel?
Severoamerická nej:
- nejvyšší hora: Denali (dříve Mount McKinley, USA; 6190 m)
- nejrozlehlejší jezero: Hořejší (Kanada, USA; 82 100 km2)
- nejdelší řeka: Mississippi-Missouri-Jefferson (USA, Kanada; 6275 km)
- největší ostrov: Grónsko (2 130 800 km2)
- nejvyšší vodopád: Yosemitský vodopád (USA; 739 m)
Světové superlativy:
- největší záliv (Mexický)
- nejvyšší strom (sekvoj vždyzelená „Hyperion“, USA)
- nejteplejší místo (údolí Smrti, USA)
- země s nejdelším pobřežím (Kanada)
- největší sladkovodní ostrov (Manitoulin, Kanada)
- největší kaňon (Grand Canyon, USA)
Sedmička neotřelých tipů
1) Národní park Waterton Lakes (Kanada)
Podstatně menší bratr má vše co větší a nesrovnatelně známější sourozenci Banff a Jasper – majestátní Skalnaté hory, panensky divokou krajinu, tyrkysová ledovcová jezera a spleť turistických stezek. Chybějí mu jen zástupy zahraničních turistů, díky čemuž má návštěvník parku na hranici s USA nejen šanci na poklidné souznění s přírodou, ale také výrazně vyšší příležitost k setkání s místní faunou. Není vzácností, když se kolem městečka prochází jelen nebo přes silnici přeběhne vlk, dočkat se můžou i ti, kteří sní o setkání s medvědem.
Národní park Waterton Lakes (Kanada)|
2) Haida Gwaii (Kanada)
Souostroví u severozápadního kanadského pobřeží, dříve známé jako ostrovy královny Charlotty, je esencí divoké přírody bez zásahu člověka. Jako byste cestovali v čase. A není potřeba spěchat, ideální je putovat mezi jednotlivými ostrovy loďkou nebo v kánoi. Řada míst ani jinak přístupných není, jako například národní park Gwaii Haanas, který jako jeden z mála na světě chrání přírodu od mořského dna přes deštný prales až po horské vrcholky; k tomu navíc i kulturní dědictví haidské komunity, jejímž symbolem jsou dřevěné totemy.
3) Národní park Badlands (USA)
Snad je to odlehlost od vyhlášených amerických parků, co z této rezervace v Jižní Dakotě činí poklidnou perlu americké krajiny. Pestrobarevné skály a skalní věže, fantaskní pásma zerodovaných hornin, stolové hory, kaňony – výjevy známé z proslulého Jihozápadu si tady můžete užít ve společnosti bizonů, ovcí tlustorohých, kojotů nebo tchořů černonohých, kteří obývají největší travnatou prérii Spojených států. Aby toho nebylo málo, oblast patří k největším nalezištím fosilií na světě. Natáčely se tu filmy Tanec s vlky či Armageddon.
4) Hamilton Pool Preserve (USA)
Na rozdíl od předchozího je tento tip ve znamení vody. Před tisíci lety se eroze postarala o to, že se nad podzemní řekou propadla jeskynní klenba. Vzniklo jezírko s průzračnou vodou, obklopené pozůstatkem jeskyně s patnáctimetrovým vodopádem. Půvabná scenerie získala věhlas i za hranicemi státu Texas. Správa parku se rozhodla čelit přílivu návštěvníků omezením kapacity a rezervačním systémem. A tak tu nikdy není přelidněno. Momentálně je kvůli padajícímu kamení koupání zakázáno, pracuje se na nápravě.
5) Garden of the Gods (USA)
Říká se, že nejlepší věci na světě jsou zdarma. U nevelkého parku s názvem Zahrada bohů, který se nachází u západního okraje města Colorado Springs, to nebude daleko od pravdy. Z bujné vegetace tu ční úchvatné, miliony let staré skalní útvary. A na malém území se mísí pět ekosystémů – od travnaté prérie přes jalovcové lesy až po horské kosodřeviny. Poznat je můžete na 33 kilometrech stezek, jejichž plánek je rovněž zdarma k vyzvednutí v návštěvnickém centru. Volný přístup veřejnosti byl přáním původního majitele pozemku.
6) Bacalar (Mexiko)
I na turistickém Yucatánském poloostrově se dá najít zatím celkem utajená perla, která vám vyrazí dech. Klidné městečko Bacalar omývá křišťálově čistá stejnojmenná sladkovodní laguna s údajně sedmi odstíny modré, druhý největší přírodní zdroj pitné vody v Mexiku. Projeďte se po ní v kajaku a nezapomeňte odbočit do mělkého průplavu Pirátů, kde prý má bahno ze dna očistné účinky na pokožku. Součástí laguny jsou i dvě nezakryté cenote, Negro a Esmeralda. Krásný výhled na lagunu se naskýtá z pevnosti Fort San Felipe na nábřeží.
7) Guanajuato (Mexiko)
V 18. století patřilo Guanajuato, ležící v nadmořské výšce kolem 2000 m, ke světovým centrům těžby stříbra. Z té doby pochází nejen osmikilometrová síť podzemních cest a hluboká šachta Boca del Inferno (Pekelná ústa), ale také mnohé koloniální budovy, které ovlivnily podobu i dalších mexických měst. K barevnému dojmu přispívají nejen fasády domů usazených ve zvlněné kotlině, ale také četné festivaly, slavnosti a další kulturní události. Ne nadarmo je Guanajuato často označováno za jedno z nejkrásnějších měst v celé zemi.