Tóny Dolomit jsou festivalem s nejkrásnějšími kulisami.

Tóny Dolomit jsou festivalem s nejkrásnějšími kulisami. Zdroj: Visittrentino

Jezero Molveno je obklopené Brentskými dolomity
Na své si přijdou i bikeři
Samotné koncerty jsou opravdovými setkáními přírody a umění.
Po dobu necelých dvou měsíců budou hlavním protagonistou festivalu Dolomity, prohlášené UNESCEM za přírodní dědictví lidstva.
5
Fotogalerie

Unikátní koncerty na vrcholcích hor: Tóny Dolomit se rozehrají už na konci srpna

Italské Trentino se od 28. srpna do 29. září opět stane dějištěm fascinujícího hudebního projektu. Pokud máta rádi hory, a navíc jste fanoušky klasiky, jazzu nebo moderní hudby z celého světa, zbystřete. Koncerty na vrcholcích Dolomit mají zcela jedinečnou atmosféru.

Během měsíce si můžete vybrat z 18 koncertů, které vám hudbu přiblíží v dokonalých kulisách.

Když horké léto vystřídá jemný zářijový vánek, flóra se pomalu začne barvit a sluneční paprsky změknou, je nejvyšší čas vyrazit za kulturou do hor. Pohlazení na duši si ale musíte zasloužit, tak jako sami umělci si totiž k přírodnímu pódiu musíte nejprve sami dojít. Vybírat si přitom můžete z těžších i jednodušších tras.

Fado i surrealismus

Letošní devětadvacátý ročník toho specifického festivalu I Suoni delle Dolomiti začne ve středu 28. srpna v Malga Tassulla. V přírodním amfiteátru v nejsevernějším sektoru Dolomit Brenta vystoupí talentovaný zpěvák fada, Carminho. Sám se podílel třeba na soundtracku k filmu “Bídníci” režiséra Jorgose Lanthimose.

V neděli 31. srpna můžete ve Val di Fiemme zažít setkání s klasickou hudbou, a to s Die Cellisten des Mozarteum Salzburg neboli “Violoncelly Mozartea”, skupinou mladých, ale již etablovaných hudebníků, studentů prestižní salcburské univerzity, které vede a řídí Giovanni Gnocchi, mezinárodně uznávaný sólista.

Koncert, který se uskuteční 3. září, bude mít trochu jiný náboj. Ve 2200 metrech Località Tresca ve Val di Fiemme vystoupí Bandakadabra, jakýsi surrealistický “kapesní orchestr” složený z dechových nástrojů a bicích. Návštěvníkům nabídne směs nesourodých hudebních jazyků a předvede ohromující komicko-divadelní show.

Po dobu necelých dvou měsíců budou hlavním protagonistou festivalu Dolomity, prohlášené UNESCEM za přírodní dědictví lidstva.Po dobu necelých dvou měsíců budou hlavním protagonistou festivalu Dolomity, prohlášené UNESCEM za přírodní dědictví lidstva.|Visittrentino

Za hudbou a literaturou

Tři dny tónů a slov, si budete moci užít od 4. do 6. září ve skalnatém srdci Pale di San Martino. Putování horským terénem bude doprovázeno slovy spisovatele Paola Cognettiho a písněmi Boba Dylana, Bruce Springsteena, Johnnyho Cashe a dalších legend, interpretovaných hlasem a kytarou Pietra Brunella a violoncellem Maria Brunella.

Pozdrav Slunci

Letošního festivalového hřebu pravidelně konaného při východu slunce, který se letos uskuteční v Prà Castròn di Flavona, bude Královský koncertní orchestr Camerata Concertgebouw z Amsterdamu, těleso složeného z primášů jednoho z nejprestižnějších symfonických orchestrů na světě. Emoce rozjitří jejich zpracování Mozarta.

Hold Puccinimu

V pátek 13. září se ve vile Welsperg na úpatí Pale di San Martino chystá speciální projekt s názvem “E lucevan le stelle”, věnovaný Giacomu Puccinimu u příležitosti stého výročí úmrtí tohoto velkého operníhi skladatele. Sopranistka Lana Kos a tenorista Raffaele Abete přednesou za asistence I Solisti di Verona některé z nejslavnějších Pucciniho árií. 

Samotné koncerty jsou opravdovými setkáními přírody a umění.Samotné koncerty jsou opravdovými setkáními přírody a umění.|Visittrentino

Hory jsou pro všechny

Jednou ze zásad celého festivalu je přístupnost a bezbariérovost. Čtyři z koncertů festivalu budou přístupné osobám s pohybovým a sluchovým postižením. Tuto inkluzivitu umožňuje trentinská společnost Re-Moove, která se specializuje na inkluzivní mobilitu a poskytuje inkluzivní vozidla, kola a audiotaktilní systémy Subpac.