Festival Busójárás, který má kořeny ve folklóru a je opředen tajemstvím.

Festival Busójárás, který má kořeny ve folklóru a je opředen tajemstvím. Zdroj: Visit Hungary

V dávných dobách chodily skupiny Bušarů, mužů oblečených do strašidelných masek, od domu k domu.
Účastní se jí nejen místní Bušaři, ale také folklorní soubory z Vojvodiny, Polska a Chorvatska.
Nejznámějším maďarským karnevalem je festival v Moháči.
Farsang je hluboce zakořeněný v maďarské kultuře.
Jeho kořeny se prolínají s pohanskými i křesťanskými tradicemi a je to čas bujarého veselí před vážností půstu.
6
Fotogalerie

Tanec s ďábly: fascinující svět maďarského masopustu Busójárás

Živelná masopustní a karnevalová sezóna je tu a s ní i oblíbený maďarský farsang.  Slavnosti hluboce zakořeněné v maďarské kultuře jsou podívanou, která přesahuje hranice generací. Její kořeny se prolínají s pohanskými i křesťanskými tradicemi a je to čas bujarého veselí před vážností půstu. Vzduch je naplněn zvuky smíchu, hudby a šustěním pestrobarevných krojů, protože se k těmto oslavám scházejí komunity po celém Maďarsku.  

Pochod Bušarů

Nejznámějším maďarským karnevalem je festival v Moháči, takzvaný Busójárás, který se letos bude konat od 8. do 13. února. Během tohoto festivalu v dávné minulosti maškary v tradičních strašidelných dřevěných maskách a ovčích kůžích symbolicky zaháněly turecké dobyvatele, ale dnes už ulice Moháče žertovná strašidla děsí jen zimu. Tato tradice byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO a přitahuje obrovské davy lidí. Účastní se jí nejen místní Bušaři, ale také folklorní soubory z Vojvodiny, Polska a Chorvatska.

Farsang je hluboce zakořeněný v maďarské kultuře.Farsang je hluboce zakořeněný v maďarské kultuře.|Shutterstock

Balkánský temperament

Tento zvyk přinesli ze své původní vlasti Šokacové, kteří přišli z Balkánu, a právě v Moháči se dále rozvíjel a nabyl dnešní podoby. Původ tradice se vysvětluje legendou o vyhnání Turků. Podle této legendy zotročení Šokacové, kteří uprchli do bažin ostrova Mohács, oblečeni do strašidelných masek a za použití hlučných zařízení vlastní výroby, pod rouškou noci přeplouvali na člunech Dunaj a vyháněli Turky z Moháče. Přestože legenda nemá historický základ, nezabránilo to lidem, aby z ní vytvořili dnes nejpopulárnější karneval v Maďarsku.

Jeho kořeny se prolínají s pohanskými i křesťanskými tradicemi a je to čas bujarého veselí před vážností půstu.Jeho kořeny se prolínají s pohanskými i křesťanskými tradicemi a je to čas bujarého veselí před vážností půstu.|Visit Hungary

Pochod k Dunaji

V dávných dobách chodily skupiny Bušarů, mužů oblečených do strašidelných masek, od domu k domu, aby vyjádřily svá přání prosperity a vybíraly dary v podobě jídla a pití. V současnosti trvá Busójárás téměř celý týden a provází ho bohatý program, ale nejznámější je průvod, který se koná o masopustní neděli: začíná na náměstí Kóló, odkud jednotlivé skupiny pochodují k Dunaji, kde se za hlučné oslavy spouští do řeky rakev představující zimu. Průvod se pak přesune na hlavní náměstí, kde končí hudbou, tancem a velkým ohněm. Obyvatelé Moháče slaví masopust také na masopustní úterý, kdy se loučí se zimním obdobím spálením této rakve a tancem kolem ní vítají příchod jara.

Účastní se jí nejen místní Bušaři, ale také folklorní soubory z Vojvodiny, Polska a Chorvatska.Účastní se jí nejen místní Bušaři, ale také folklorní soubory z Vojvodiny, Polska a Chorvatska.|Visit Hungary

Kulturní orgie

Festival doprovází řada kulturních a hudebních akcí, výstav a přednášek. Každý večer se konají tradiční taneční domy, kde mají návštěvníci možnost naučit se veselé balkánské tance Šokaců a rovnou si vyzkoušet své nové dovednosti. Nezapomíná se ani na děti, pro které jsou ve čtvrtek připraveny vlastní přehlídky a programy. V pátek a v sobotu návštěvníky baví folklorní skupiny a tamburášské soubory z různých zemí. 

Festival Busójárás, který má kořeny ve folklóru a je opředen tajemstvím, je svědectvím trvalého ducha maďarského multikulturního dědictví a spojuje historii, spiritualitu a komunitu v jedinečné a vizuálně ohromující oslavě. 

Nejznámějším maďarským karnevalem je festival v Moháči.Nejznámějším maďarským karnevalem je festival v Moháči.|Visit Hungary

Články z jiných titulů