Château de Chambord: Chambord patří k nejznámějším zámkům v celé Francii a je ze zámků na Loiře největší. Stavba této opulentní perly francouzské renesance, která měla původně sloužit jako lovecké sídlo krále Františka I. Francouzského, začala v roce 1519 a původní vzhled je přisuzován italskému architektovi Domenicu da Cortonovi. Pravděpodobný je vliv Leonarda da Vinciho, který v té době působil na královském dvoře. Stavba nebyla nikdy dokončena a při pohledu na její olbřímí proporce se není co divit: šířka průčelí 128 metrů, výška středového donjonu až 56 metrů, 440 místností, 282 ohnišť, 800 tesaných sloupů a 84 schodišť. Zámek obklopuje park o rozloze 13 000 akrů obehnaný zdí o délce 31 kilometrů. Na Františkův nápad stočit pět kilometrů vzdálený tok Loiry pod zdi zámku už (naštěstí) nedošlo.

Château de Chambord: Chambord patří k nejznámějším zámkům v celé Francii a je ze zámků na Loiře největší. Stavba této opulentní perly francouzské renesance, která měla původně sloužit jako lovecké sídlo krále Františka I. Francouzského, začala v roce 1519 a původní vzhled je přisuzován italskému architektovi Domenicu da Cortonovi. Pravděpodobný je vliv Leonarda da Vinciho, který v té době působil na královském dvoře. Stavba nebyla nikdy dokončena a při pohledu na její olbřímí proporce se není co divit: šířka průčelí 128 metrů, výška středového donjonu až 56 metrů, 440 místností, 282 ohnišť, 800 tesaných sloupů a 84 schodišť. Zámek obklopuje park o rozloze 13 000 akrů obehnaný zdí o délce 31 kilometrů. Na Františkův nápad stočit pět kilometrů vzdálený tok Loiry pod zdi zámku už (naštěstí) nedošlo. Zdroj: Profimedia.cz

Château de Blois: Zámek Blois najdeme ve stejnojmenném městě napůl cesty mezi Orléans a Tours. Z venku zámek působí poněkud nahodile – sestává totiž z několika budov, jejichž konstrukce probíhala průběžně od 13. do 17. století. Zámek tak výborně reprezentuje hned čtyři architektonické slohy – k vidění je středověká pevnost ze 13. století, gotické křídlo Ludvíka XII., renesanční křídlo Františka I. Francouzského a klasicistní křídlo Gastona Orleánského. V roce 1429 zámek navštívila při cestě k Angličany obsazenému Orléans Johanka z Arku, které se zde dostalo požehnání od arcibiskupa remešského.
Château de Chenonceau: Ač je zámek u vesničky Chenonceaux součástí údolí Loiry, je ve skutečnosti vystavěn přímo na řece Cher, respektive na mostě, který přes ni vede. Tato architektonická rarita byla ve své současné podobě postavena v letech 1514 až 1522 a mísí se v ní pozdní gotika a raná renesance. Zámek často fungoval jako sídlo vznešených dam – sídlily zde Diana de Poiters, vdova po Jindřichu II. Kateřina Medicejská či její snacha Luisa Lotrinská, manželka Jindřicha III. Luisu zde v září 1589 zastihla zpráva o vraždě jejího manžela. Ovdovělá královna propadla depresím a v černě vymalovaných pokojích Chenonceau vybavených morbidními tapisériemi strávila příštích jedenáct let. Vedle bohaté sbírky tapisérií dnes Chenonceau nabízí také překrásné zahrady a po Versailles se jedná o druhý nejnavštěvovanější zámek v celé Francii.
Château de Chaumont: Původní hrad Chaumont byl postaven v 10. století Odem I., hrabětem z Blois, a následně přešel do vlastnictví rodu Amboisů. V 15. století se Pierre d’Amboise neúspěšně vzbouřil proti králi Ludvíku XI. Hrad mu byl zabaven, v roce 1465 zbořen a následně přestavěn v renesančním stylu. Vedle prohlídky vlastního zámku a muzea jsou v rozsáhlých zámeckých zahradách k vidění také stáje pro koně i pro osly, včelín a hřbitov pro domácí mazlíčky.
Château d’Amboise: Zámek Amboise stojí na místě původní galského oppida v Amboise nedaleko Tours. Středověký hrad si v 15. století přivlastnili francouzští králové a provedli rozsáhlou přestavbu – Amboise byl jedním z prvních francouzských zámků, kde byly uplatněny renesanční principy. Zámek má poněkud morbidní historii – Karel VII. zde zemřel, když se uhodil do hlavy o překlad nad dveřmi, nachází se zde hrobka Leonarda da Vinciho a v roce 1560 tu bylo 1200 protestantů pověšeno ze zdí zámku na železných hácích jako trest za spiknutí proti mladému Františkovi II. Vedle bohatých zahrad a interiéru nabízí Amboise také krásný výhled na Loiru.
8
Fotogalerie

Nejzajímavější zámky na francouzské Loiře

Ve Francii najdeme dvě světoznámé řeky. Zatímco Seina protéká Paříží a její vody jsou tak už od nepaměti svědkem bouřlivé historie „města světla“, Loira si to v poklidu šine severním směrem středem země.

U Orléans pak nejdelší francouzská řeka uhýbá zhruba v polovině svého toku na západ a míří k Atlantiku. Lidská osídlení v povodí Loiry píšou historii už desítky tisíc let, dnes však tato oblast vyniká především množstvím krásných hradů a zámků z 10. až 15. století. Architektonicky nejbohatší část toku, údolí Loiry, začíná právě za Orléans a dnes celá patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Na ty nejzajímavější stavby v této oblasti se podíváme v komentované fotogalerii.

Články z jiných titulů