Soul

Soul Zdroj: Profimedia.cz

Pavilon Hyangwonjeong v chrámovém areálu Kjonbokkung (Soul)
Pusan
Klášter Pulguksa
Národní park Seoraksan
JSA (Joint Security Area)
6
Fotogalerie

Jižní Korea: co vidět a zažít v asijské zemi, která vás překvapí svou rozmanitostí

Díky přímé lince mezi Prahou a Inčchonem využívala před vypuknutím pandemie řada českých turistů Jižní Koreu jako výhodný přestupní uzel, odkud rovnou pokračovali do dalších destinací. Přitom samotná země rozhodně stojí za průzkum.

Jižní Korea není jen líhní moderních technologií, ale i krajem se spoustou historických zákoutí, kulturních zážitků a přírodních pozoruhodností, které jsou doposud neprávem přehlíženy.

Základní údaje

  • rozloha: 98 480 km2 (1,27 x ČR)
  • počet obyvatel: 51,7 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 4000 KRW cca 75 Kč

Kdy vyrazit

Na rozdíl od řady jiných asijských zemí se korejská roční období velmi podobají našemu členění. K návštěvě země jsou ideální jaro (duben až červen) a podzim (září až listopad), kdy panují povětšinou slunečné dny beze srážek a s příjemnými teplotami. Během léta se občas může vyskytnout tajfun.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Soul

V hlavním městě se snoubí moderní svět (500m vyhlídková věž Seoul Tower, zábavní park Lotte World, kosmopolitní čtvrť Itaewon) s korejskou historií, kterou poznáte nejen v národním muzeu či Modrém domě (sídlo prezidenta), ale především v některém z paláců. Neměli byste minout především Čchangdokkung a Kjonbokkung (Gyeongbokgung) s branou Gwanghwamun, před níž můžete sledovat střídání stráží. K procházkám je ideální Namsan Park.

Pavilon Hyangwonjeong v chrámovém areálu Kjonbokkung (Soul)Pavilon Hyangwonjeong v chrámovém areálu Kjonbokkung (Soul)|Honza Čermák

Další sídla

Také v Pusanu (Busanu) najdete různorodý mix vjemů, ovšem s přídavkem pláží a korejské verze Santorini – vesnice Gamecheon. Čondžu (Jeonju) dýchá historií a spiritualismem. Pozoruhodné jsou i skanzeny s tradičními místními domy hanok – Bukchon přímo v Soulu, Namsan a další. V čase se vrátíte i ve městě Andong, které je také vyhlášenou gastronomickou destinací – podobně jako Čchunčchon (Chuncheon), obklopený jezery a horami.

PusanPusan|Profimedia.cz

Chrámy

Za nejvýznamnější buddhistickou svatyni v zemi je považován klášter Pulguksa (Bulguksa) na úpatí hory Toham. V krásném prostředí národního parku, severně od Soulu, se nachází Jingwansa, kde můžete i přespat.

Klášter PulguksaKlášter Pulguksa|Profimedia.cz

Příroda

Seoraksan, první korejský národní park, nabízí hory, jezera, vodopády a kilometry stezek. Pobřeží a přilehlé ostrůvky nejlépe poznáte z tras, kterými je protkaný národní park Hallyeohaesang. Za krátký let určitě stojí sopečný ostrov Čedžu (Jeju) s plážemi, nejvyšší korejskou horou Halla-san, lávovými poli či termálními prameny.

Národní park SeoraksanNárodní park Seoraksan|Profimedia.cz

Specialita

JSA (Joint Security Area) je část demilitarizované zóny mezi severní a jižní částí poloostrova. Pod dohledem vojáků a povinného průvodce se můžete ocitnout v bizarním a bedlivě střeženém prostoru země nikoho.

JSA (Joint Security Area)JSA (Joint Security Area)|Profimedia.cz

Další inspiraci najdete zde.