Botanická zahrada ve městě Kandy

Botanická zahrada ve městě Kandy Zdroj: Profimedia.cz

Hlavní město Kolombo
Národní park Udawalawe
Pláž v Mirisse
Jedna z jeskyní nad Dambullou
5
Fotogalerie

Šrí Lanka: co vidět a zažít v asijské zemi, kde si užijete pláže, památky i safari

Někteří cestovatelé trochu zjednodušeně označují tenhle kompaktně tvarovaný ostrov v Indickém oceánu jako menší, klidnější a čistší sestru sousední Indie. Pokud je tedy pro vás samotná Indie příliš odvážnou destinací, nabízí se Šrí Lanka jako výborná a většinou i bezpečná alternativa.

Na relativně malém území najdete osm památek zanesených na seznam UNESCO, přírodní krásy, na jejichž zdolání obvykle nepotřebujete žádnou zvláštní výstroj nebo kondici, několik národních parků nejen ve stylu safari, parádní písečné pláže a milé úsměvy místních, které známe spíš z jihovýchodní Asie.

Základní údaje

  • rozloha: 65 610 km2 (0,83 x ČR)
  • počet obyvatel: 22 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 350 LKR cca 23 Kč

Kdy vyrazit

Obecně se za ideální období k návštěvě ostrova považuje prosinec až duben, případně září ažlistopad. Nicméně červenec je prvním měsícem pauzy mezi dvěma monzunovými sezonami, kdy se počasí zlepšuje, teploty se po celé zemi drží kolem třicítky, srážky jsou jen příležitostné a pláže zalité sluncem. Navíc je přelom července a srpna ve znamení svátků a festivalů, například Kataragama, Aadi Vel nebo Kandy Perahera.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Města

Největším (nikoli však hlavním) městem země je Kolombo, v němž se mísí vlivy portugalské, holandské, a především britské koloniální nadvlády. Nejhezčí pohled na ně se nabízí z 350metrové Lotosové věže. S místními si můžete užít piknik v oblasti Galle Face Green mezi centrem města a oceánem. Samotné Galle je pak malebné přístavní město v nejjižnější části ostrova – s pevností ze 17. století, majákem a uvolněnou atmosférou. Naopak Kandy, obklopené přírodou (a také s velmi pěknou botanickou zahradou), patří s chrámem Buddhova zubu k místům s posvátnou buddhistickou aurou. Odtud vede zdlouhavá, ale krásná cesta vlakem přes kopce a hory, čajovníkové plantáže, „Malou Anglii“, jak se přezdívá městu Nuwara Eliya, až do městečka Ella. Po procházce mezi čajovníky na Little Adam’s Peak nebo k vodopádu Rawana se dá vlakem pokračovat až do často zamlženého Haputale s vyhlídkou Lipton’s Seat a továrnou na čaj, kterou v roce 1890 založil samotný Thomas Lipton. Trochu stranou zájmu stojí Jápané (Jaffna) na nejsevernějším cípu ostrova s hinduistickým chrámem, pevností a fotogenickým tržištěm.

Hlavní město KolomboHlavní město Kolombo|Profimedia.cz

Příroda

Ačkoli leží pohoří Knuckles v podstatě uprostřed země, specificky tvarované hory tyčící se z hustých lesů zatím nečelí náporu turistů. Ti totiž míří převážně do trojice národních parků, kde se to hemží zvířaty: Udawalawe (sloni, krokodýli, opice), Yala (levharti a sloni v rozmanitých ekosystémech) a Minneriya (sloni v přirozeném prostředí). Jednou z nejlepších oblastí k pozorování ptáků je pak NP Bundala s mokřinami, lagunami a také mořskými želvami.

Národní park UdawalaweNárodní park Udawalawe|Profimedia.cz

Pobřeží

Největší přízni se těší pláže na jižním pobřeží v okolí měst Tangalle, Bentota a Mirissa, v jejich (pouze metaforickém) stínu se ukrývá méně navštěvovaná zátoka Arugam s nedalekým národním parkem Kumana nebo pláže Dikwella se zlatavým pískem a Hikkaduwa s nabídkou vodních sportů. A především severní část ostrova – poloostrov Kalpitiya s výbornými podmínkami pro kite-surfing a pozorování delfínů, okolí města Trincomalee, kde se pro změnu prohánějí plejtváci, anebo se vydejte na některý z ostrůvků, například ospalý Neduntheevu (Delft) nebo Holubí ostrov (Pigeon Island) s národním parkem a výborným šnorchlováním.

Pláž v MirissePláž v Mirisse|Honza Čermák

Památky

Kombinací přírody a historického monumentu si slávu zajistila ikonická skála Sigiriya se zbytky palácového komplexu na vrcholové ploše. Nádherný pohled se na ni naskýtá z nedalekého vrchu Pidurangala s levnějším vstupem a podstatně menším množstvím návštěvníků. Ještě náročnější výšlap (ideálně noční) vás čeká při poutním výstupu po více než 5500 schodechna posvátnou Adamovu horu (Šrí Pada). Fyzicky jednodušší je obdivování pozůstatků starověkých měst Anuradhapura nebo Pollonnaruwa. A příjemné ochlazení nabízí jeskynní areál se 153 sochami Buddhy nad městem Dambulla. Podstatně méně známé jsou pak například skalní chrám Aluvihara se zlatým Buddhou, Buduruwagala se sochami vytesanými do skály, v husté džungli ukryté Ritigala a Arankele nebo působivé schodiště coby poslední připomínka města Yapahuwa. A pokud už se budete po všech těch pamětihodnostech cítit vyčerpaní, zamiřte za hledáním vnitřního klidu do buddhistického meditačního centra Nilambe jižně od Kandy. S sebou si nezapomeňte vzít baterku, pláštěnku a otevřenou mysl...

Jedna z jeskyní nad DambullouJedna z jeskyní nad Dambullou|Honza Čermák

Další inspiraci najdete zde.