Najwa se svými dětmi žije den co den v naprostém zoufalství. Nedokáže jim zajistit někdy ani jedno jídlo denně. Foto: Jennifer Bose/CARE

Najwa se svými dětmi žije den co den v naprostém zoufalství. Nedokáže jim zajistit někdy ani jedno jídlo denně. Foto: Jennifer Bose/CARE Zdroj: CARE Česká republika z.s.

Rafiqa s nemocným synem Mohammedem musela opustit domov. Nestihli s sebou vzít vůbec nic. Přežívají jen díky humanitární pomoci. Foto: Jennifer Bose/CARE
Akutní podvýživou trpí víc než 2 miliony dětí. Foto: Abdulhakim Ansi/CARE
5
Fotogalerie

Miliony lidí v Jemenu hladoví. Ohrožené jsou i nejmenší děti

Největší humanitární krize současnosti. Tak svět mluví o situaci v Jemenu, státu na jihu Arabského poloostrova.  Víc než 8 let po vypuknutí konfliktu potřebuje humanitární pomoc přes 21,5 milionu lidí. Umíte si to číslo představit? Více než polovinu z toho tvoří ženy, děti.

Utrpení lidí v Jemenu je nevídané. Konflikt zapříčinil, že v zemi téměř nic nefunguje. Zhroutila se infrastruktura, vzdělávací systém i zdravotnictví. Přístupná je nanejvýš polovina zdravotnických zařízení. Přístup k nim je velmi složitý, což ví i šestnáctiletá Rafiqa (na fotografii). Se svým ročním synem musela opustit domov, který byl během střetů zapálen. Nestihli si s sebou vzít vůbec nic. Utekli jen s oblečením, které měli na sobě. Podmínky, v jakých žijí, navíc jejímu synovi Mohammedovi způsobují zdravotní potíže. „Nejtěžší je horko. Synovi se z něj udělaly vyrážky, má na těle ošklivé boule,“ zoufá si mladá matka. Společně se synem přitom i přes tak nízký věk zažili své. „Trvalo nám den a půl, než jsme se dostali do Adenu, protože jsme museli čekat na mnoha kontrolních stanovištích. Na některých se nás lidé snažili přesvědčit, abychom se vrátili domů, protože jinak budeme vysídleni. My jsme ale neměli jsme jinou možnost než utéct. Žebrali jsme, půjčovali si peníze – to vše jen, abychom přežili. Tak ráda bych se vrátila domů, ale jen pokud nastane mír,“ říká Rafiqa.

Akutní podvýživou trpí víc než 2 miliony dětí. Foto: Abdulhakim Ansi/CAREAkutní podvýživou trpí víc než 2 miliony dětí. Foto: Abdulhakim Ansi/CARE | CARE Česká republika z.s.

Zhroucení infrastruktury zapříčinilo, že přístup k nezávadné vodě ztratily miliony dětí. Nedostanou se k hygienickým službám, a tak v zemi pravidelně dochází k šíření různých onemocnění.  

Akutní podvýživa trápí více než 2 miliony dětí. Z toho přes 540 tisíc z nich trpí až kritickou podvýživou, což znamená, že pokud se urychleně nedostanou k léčbě, budou ve vážném ohrožení života. Lidé v Jemenu, především pak rodiče, jsou kvůli tomu pod enormním tlakem. Například Najwa žije den co den v naprostém zoufalství. „Mám o své děti tak velký strach. Některé z nich jsou neustále nemocné a já jim nemohu zajistit ani jídlo denně,“ říká nešťastná žena. Do situace, ve které s dětmi žije, se přitom nedostala vlastním přičiněním. „Museli jsme utéct před konfliktem z našeho rodného města. Dva roky jsme pak žili pod stromy,“ popisuje tragický život v Jemenu Najwa.

Akutní podvýživou trpí víc než 2 miliony dětí. Foto: Abdulhakim Ansi/CAREAkutní podvýživou trpí víc než 2 miliony dětí. Foto: Abdulhakim Ansi/CARE | CARE Česká republika z.s.

Šance pro ty nejzranitelnější

Příběhy lidí jako je Najwa jsou srdcervoucí. Stále ale existuje šance. Šance, že budou moct žít důstojný život a naplnit základní potřeby, jako je potrava, čistá voda či střecha nad hlavou. Právě na lidi s tak těžkým osudem se totiž zaměřuje pomoc projektu CARE Česká republika, a to nejen za podpory Ministerstva zahraničních věcí, ale i soukromých dárců. Díky příspěvkům dokážeme v CARE zajistit jídlo, přístřeší a základní hygienické podmínky.

Součástí pomoci CARE je též podpora těch, kteří kvůli konfliktu či dopadům klimatické změny, třeba povodním, ztratili domov. Jsou to rodiny, které kromě střechy nad hlavou nemají často ani sousto. Kvůli ekonomické situaci v zemi, která je nepředstavitelně nestabilní, jsou mnohé rodiny tak chudé, že si jednoduše nemohou dovolit koupit jídlo.

Lidé se cítí ohroženi, zapomenuti a zoufalí. CARE v jemenské oblasti Hodeida pomáhá rodinám, které byly vyhnány ze svých domovů, ale také takzvaným hostitelským rodinám, které je přijaly, přestože samy žijí v nepříznivých podmínkách. Cílem je poskytnout potřebným přístřeší a přispět k tomu, aby kromě jídla měli přístup k nezávadné vodě. V CARE proto budujeme nové vodovodní systémy, kde jsou generátory nahrazené udržitelnějšími solárními panely. Stavíme také veřejné osvětlení, které pomůže snížit riziko násilí. To se týká především žen a dívek, které v Jemenu zajišťují vodu. Pro tu musí často chodit dlouhé trasy, nezřídka i ve tmě. CARE jim vybudováním sítě osvětlení zajistí větší bezpečí.

CARE Česká republika z.s.

CARE pomáhá v extrémně těžkých podmínkách ve 14 jemenských provinciích, kde poskytuje humanitární i psychosociální podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují. Děkujeme, že pomáháte s námi! Bez vás by to nebylo možné. Sbírkový účet: 243 308 210/0300.

Česká rozvojová agentura