Nidhivan

Nidhivan Zdroj: Shutterstock

Nidhvan
Nidhivan
Nidhivan
4
Fotogalerie

Nidhivan: tajemné místo v indickém Vrindávanu, kde se narodil Krišna

Indie je plná mystických chrámů a území opředených pověstmi. Jedním z oblíbených mytologických míst je Nidhivan, který se nachází ve Vrindávanu v okrese Mathura. Údajně tu trávil své dětství sám Krišna, který se tu narodil. V areálu je chrám a svatyně, které vyhledávají věřící z celého světa, aby tu zavzpomínali na své zesnulé rodiče.

Nidhivan je posvátným chrámem Krišny, který je považován za osmou inkarnaci Višnua. Stojí uprostřed hustých lesů, ke kterým se váže množství zajímavostí. Jednou ze zvláštností je samotné vzezření posvátných stromů Tulasi. Jejich větve se kroutí dolů, jsou vzájemně propletené, a navíc jsou po celý rok zelené, ačkoliv je místní půda velmi suchá.

NidhivanNidhivan|Shutterstock

Boží klid

S Nidhivanem je spojováno mnoho mýtů a příběhů. Vyznavači hinduismu věří, že po setmění zde tančí Krišna a stromy kolem chrámu svítí. Proto se také celý areál kolem páté večerní uzamyká a návštěvníci musí odejít. Kdo by zde zůstal po setmění, prý by oslepl, zešílel nebo dokonce zemřel.

Divoká noc

Uprostřed chrámu Rang Mahal jsou umístěné postele ze santalového dřeva. Neslouží ale ani mnichům ani návštěvníkům, nýbrž samotnému božstvu. Každý večer, před uzavřením chrámových bran, tu kněží postele ustelou a obloží je množstvím věcí. Náramky, květinami a oblečením pro Krišnovu milenku Radhu, listy stromu Tulasí, větvičkami neem, které se dají použít jako zubní kartáčky, sladkostmi a betelovými ořechy. Poté dveře chrámů Rang Mahal i Nidhivan zvenčí pečlivě uzamknou. Traduje se, že každé ráno je postel použitá. Jestli má někdo z kněží časnou službu na „rozestlání“ postele nebo uvnitř řádí opice, se ale zvědavý návštěvník dozví jen těžko. Od západu do východu slunce totiž v chrámu nikdo zůstat nesmí.

NidhivanNidhivan|Shutterstock

Strach z božího hněvu

Zvědavost rozhodně není slabá stránka místních obyvatel. Domy v okolí Nidhivanu mají často okna otočená na druhou stranu nebo na večer pečlivě uzavřená. Nikdo nechce při nočních radovánkách rušit samotného Krišnu. Za návštěvu během bílého dne toto místo ale rozhodně stojí.