Lipsko

Lipsko Zdroj: Profimedia.cz

Hlavní nádraží
Spinnerei
Kanál Karl-Heine
Mädler-Passage
Kostel svatého Tomáše
8
Fotogalerie

Ležérní Lipsko: Sedm zajímavostí v největším městě Saska

Zatímco Berlín nebo Drážďany jsou dobře známé, největší město Saska zůstává stále v jejich stínu. Sice neprávem a určitě ne na dlouho, ale tím lépe pro nás. Z dobře ukrytých pokladů má totiž objevitel tu největší radost. Tahle místa jsou toho důkazem.

1) Hlavní nádraží

Pokud do Lipska přijedete vlakem, přivítá vás pompézní nádražní hala s nekonečnou promenádou a obchodní galerií. Šest ocelových hal a devatenáct nástupišť je dokonalým labyrintem, ve kterém se snadno i rádi ztratíte. Pokud tedy zrovna nepospícháte na vlak. Nádraží bývá dlouhodobě oceňováno jako nejlepší na starém kontinentě, co se týče služeb, architektury i dostupnosti spojů. Byla to také první stanice, odkud v Německu vedla dálková trať. Podle rozlohy podlahové plochy, která v součtu čítá 83 460 metrů čtverečních, je lipské Promenaden Hauptbahnhof dokonce největším nádražím na světě.

Hlavní nádražíHlavní nádraží|Veronika Kratochvílová

2) Spinnerei

U lipských „nej“ ještě zůstaneme. Největší bývalá přádelna bavlny na evropském kontinentu dnes slouží jako umělecké centrum. Desetihektarový areál najdete v západní části města a těšit se můžete na více než stovku uměleckých ateliérů, jedenáct galerií a výstavních ploch, které tvoří centrum umělecké scény sahající daleko za hranice Saska. Milovníci předválečné architektury ocení její nezměněnou industriální podobu konce 19. století.

SpinnereiSpinnerei|Veronika Kratochvílová

3) Kanál Karl-Heine

Jelikož Lipsko leží na soutoku tří řek, Pleiße, Parthe a Weißer Elster, je protkáno také velkým množstvím vodních kanálů. Uměle vytvořený Karl-Heine-Kanal v západní části města spojuje přístav Lindenau s řekou Weißer Elster. Na trase necelých tři a půl kilometru ho křižuje 15 mostů a můstků. Na jaře a v létě si můžete v přístavu pronajmout malý člun a projet se touto kouzelnou čtvrtí. Z vody je na industriální část města a zdi zdobené uměleckými murály totiž úplně jiný pohled. Ne náhodou je celý kanál Karl-Heine kulturní památkou.

Kanál Karl-HeineKanál Karl-Heine|Veronika Kratochvílová

4) Mädler-Passage

Centrum Lipska je proslulé úchvatnými pasážemi a průchody. Nikde jinde v Evropě nenajdete takový uzavřený komplex pasáží jako právě tady. Nejznámější z nich, Mädler--Passage, okouzluje skleněnými střechami, luxusními obchody i tradiční sklepní restaurací, Auerbachs Keller. Tu svým dramatem Faust proslavil Johann Wolfgang von Goethe, který je s historií Lipska také právem spojován.

Mädler-PassageMädler-Passage|Veronika Kratochvílová

5) Kostel svatého Tomáše

Když už jsme u umělců, nesmíme zapomenout na Thomaskirche. Tady totiž poprvé zaznělo několik skladeb z pera Johanna Sebastiana Bacha a světoznámý skladatel tu má i svou hrobku. Dodnes tu sídlí světoznámý chlapecký pěvecký sbor Thomanerchor, na jehož koncerty se čekají fronty. Kostel je přestavěn v novogotickém stylu a některé jeho části byly pozměněny i v rámci oprav po náletech druhé světové války. Kostel svatého Tomáše je známý i tím, že zde, stejně jako v neméně slavném lipském kostele svatého Mikuláše, kázal reformátor Martin Luther.

Kostel svatého TomášeKostel svatého Tomáše|Veronika Kratochvílová

6) Gewandhaus

Slavní lipští skladatelé, jako Bach a Mendelssohn, ožívají také v lipském kulturním svatostánku Gewandhaus. Orchestr, který zde sídlí, byl založen už v roce 1743 a je tak nejstarším civilním orchestrem na světě. I když byla současná budova postavena v brutalistním stylu 70. let, spolu s protější secesní budovou opery na náměstí Augustusplatz tvoří kulturní srdce města. Stavba vznikla podle návrhu architekta Rudolfa Skody, který byl dokonce oceněn i západoněmeckým časopisem Bauwelt jako mimořádný pro úroveň tehdejší NDR.

GewandhausGewandhaus|Veronika Kratochvílová

7) Red Bull Arena

Nemusíte být fanoušci fotbalu, aby ve vás někdejší Zentralstadion zanechal dojem. Kdysi byl největším stadionem v Německu a během socialismu se tu konaly i spartakiády. Dnešní moderní podoba umožňuje milovníkům fotbalu vychutnat si zápasy se všemi vymoženostmi moderní doby. Na fronty na záchod, oschlou klobásu a zvětralé pivo zapomeňte. Red Bull Arena, která je dnes domovským stadionem prvoligového fotbalového týmu RB Lipsko, patří právem k nejoblíbenějším místům hráčů i diváků. Letos se tu uskuteční i zápas Česka proti Portugalsku během mistrovství Evropy ve fotbale, Euro 2024.

Red Bull ArenaRed Bull Arena|Veronika Kratochvílová