Hlavní budova na Florenci bude otevřena po čtyřech letech.

Hlavní budova na Florenci bude otevřena po čtyřech letech. Zdroj: Profimedia

V Chodovské tvrzi je aktuálně k vidění výstava Adolfa Borna.
Galerie Kurzor, centrum pro současné umění, najdete na Praze 7.
Dům U Kamenného zvonu slibuje také noční prohlídky.
V Trafo galerii je momentálně k vidění výstava JAroslava Róny s názvem Průzkumník.
5
Fotogalerie

Pražská muzejní noc odkryje tajemství desítek zajímavých budov a expozic

Už v sobotu 15. června budete moci vyrazit do více než třiceti pražských muzeí a galerií, které nabídnou své expozice i prostory k nočním prohlídkám.  Nebude chybět bohatý doprovodný program a jedinečná atmosféra. Velkou novinkou bude otevření hlavní budovy Muzea Prahy na Florenci, která se veřejnosti ukáže po čtyřleté rekonstrukci vůbec poprvé.

Pražská muzejní noc pod patronátem Muzea Prahy odstartuje v sobotu 15. června v 19 hodin. Až do půlnoci se návštěvníkům otevřou prostory jednatřiceti muzeí a galerií.

Muzeum Prahy na Florenci

Hlavní budova muzea byla postavena mezi lety 1896-1898 podle návrhu Antonína Balšánka. V prostoru hlavního schodiště je umístěn panoramatický obraz Prahy od Antonia Sacchettiho, který doplňují lunety s motivy památných míst Prahy od Václava Jansy a Karla Liebschera. Návštěvníkům se po dlouhé rekonstrukci znovu naskytne příležitost tuto krásnou budovu, která je právem zapsaná na seznamu kulturních památek České republiky, prozkoumat. 

Hned u ní najdete během Muzejní noci informační stánek, útulnou piknikovou zónu a skvělý street food, kde můžete svou noční procházku zahájit.

Galerie Kurzor, centrum pro současné umění, najdete na Praze 7.Galerie Kurzor, centrum pro současné umění, najdete na Praze 7.|cca.fcca.cz

Clam-Gallasům palác

Dalším místem, které můžete během akce obdivovat, je mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě. Jedná se o nádherný příklad monumentálního šlechtického sídla situovaného do drobné městské zástavby středověkého typu. Palác byl vystavěn ve vrcholně barokním slohu na místě starší zástavby v letech 1714–18 podle projektu J. B. Fischera z Erlachu pro Jana Václava hraběte Gallase. 

Za rekonstrukci, která byla dokončena v roce 2022 získal prvenství ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku. Palác má nyní novou fasádu a část podlah, zrestaurované jsou interiérové malby, ozdoby na stěnách a další.

V Chodovské tvrzi je aktuálně k vidění výstava Adolfa Borna.V Chodovské tvrzi je aktuálně k vidění výstava Adolfa Borna.|Profimedia

Dlouhá noc

Z dalších míst, která se během Muzejní noci otevřou, bude stát jistě za návštěvu třeba Galerie Rudolfinum, Poštovní muzeum, Dům U Kamenného zvonu, Muzeum družstevnictví, Muzeum literatury, Štefánikova hvězdárna, Muzeum Prahy, Národní zemědělské muzeum, Novoměstská radnice, MeetFactory, Muzeum Karla Zemana anebo Kunsthalle Praha. Celý seznam najdete na stránkách Pražské muzejní noci.

V Trafo galerii je momentálně k vidění výstava JAroslava Róny s názvem Průzkumník.V Trafo galerii je momentálně k vidění výstava JAroslava Róny s názvem Průzkumník.|trafogallery.cz

Aby návštěvníci stihli navštívit co největší množství míst, je do celé akce zapojen Dopravní podnik hl. m. Prahy. Zvláštní tramvajová linka číslo 35 povede z Malovanky přes Letnou a centrum a jízda bude zdarma. Přeprava bude také možná se společnostmi Rekola, Nextbike a Liftago, a to buď zcela zdarma nebo s výraznou slevou.