Romantika na Kladské.

Romantika na Kladské. Zdroj: Shutterstock

Pohled na ikonickou rozhlednu Krásno ve Slavkovském lese
Romantika na Kladské.
Ruiny kostela sv. Mikuláše pod Krudumem.
Výhledy, které se neokoukají.
5
Fotogalerie

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les slaví 50 let své existence

O ochraně krajiny, z níž čerpají své zdroje lázeňská města, se uvažovalo již od první poloviny 20. století. První chráněnou krajinou v Česku, která kvůli péči a zachování přírodních léčebných zdrojů vznikla, se 3. května roku 1974 stal právě Slavkovský les. 

 

Přesně půl století opečovává Chráněná krajinná oblast Slavkovský les to nejcennější, čím se může Karlovarský kraj chlubit.

Lokalita, kde se pod zemí hromadí vody minerálních pramenů a kde leží zdroje léčivé vody pro Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Františkovy Lázně a Karlovy Vary, letos slaví ve velkém. 

Pohled na ikonickou rozhlednu Krásno ve Slavkovském lesePohled na ikonickou rozhlednu Krásno ve Slavkovském lese|Shutterstock

Slavnosti přírody

Od dubna do listopadu zde bude možné s průvodci navštívit zajímavá místa. Zájemci se budou moci vypravit třeba za minerálními prameny, chráněnými rostlinami, obojživelníky, ptáky, hmyzem nebo do přírodních rezervací a památek.

S rozšířeným programem se budou konat také tradiční akce, konkrétně v Mariánských Lázních se chystá Setkání příznivců Slavkovského lesa, v září výstava hub či v říjnu Lázeňský festival jablek. Od července do října bude možné zhlédnout venkovní výstavu Slavkovský les v obrazech v areálu Sv. Linhart v Karlových Varech.

Ruiny kostela sv. Mikuláše pod Krudumem.Ruiny kostela sv. Mikuláše pod Krudumem.|Shutterstock

S arnikou ve znaku

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les byla vyhlášena v roce 1974 na území o rozloze asi 606 km² pro ochranu krajiny, geologických a botanických hodnot. Ve znaku CHKO je vzácná arnika horská (Arnica montana), typická pro tuto oblast, na pozadí vrchů Lesný, Lysina a Kružný.

Výhledy, které se neokoukají.Výhledy, které se neokoukají.|Shutterstock

Fakt, že byl Slavkovský les roku 2021 zapsán na seznam UNESCO a že Mariánské lázně získaly status klimatických lázní, jen potvrzují, že rozhodnutí o jeho ochraně bylo tehdy velmi prozíravé a správné.