Dnes jtu najdete na 31atrakcí, včetně 90 let staré horské dráhy.

Dnes jtu najdete na 31atrakcí, včetně 90 let staré horské dráhy. Zdroj: Shutterstock

Park je také domovem cirkusu Revyen, který je největším dánským cirkusem.
Nejstarší Lunapark na světě najdete v Dánsku.
Zábavu tu nacházejí celé generace.
4
Fotogalerie

Dyrehavsbakken: nejstarší lunapark na světě skrytý uprostřed dánských lesů

V místě, kde původně vyvěral léčivý pramen, nenajdete dnes lázně, ale zábavní park Bakken, kde se můžete projet na nejstarší dřevěné horské dráze světa. Neonové nápisy a pouťovou hudbu tu ale nečekejte. Dřevěné atrakce a obchody nezávislých tvůrců potěší jak milovníky cukrové vaty, tak pouťové ignoranty. Sjíždějí se sem celé rodiny nejen z nedaleké Kodaně.

pramen. V době, kdy v Kodani byla špatná kvalita pitné vody, se tak z nenápadného místa ukrytého v lesích stala doslova oáza. Lidé se sem začali sjíždět s celými rodinami a trávili tu volný čas. Jak počet návštěvníků rostl, vzrostl i zájem využít potenciál tohoto místa. Začaly se tu proto konat trhy, kde se prodávala hlavně keramika a potraviny, ale také nejrůznější představení.

Park je také domovem cirkusu Revyen, který je největším dánským cirkusem.Park je také domovem cirkusu Revyen, který je největším dánským cirkusem.|Shutterstock

Královská zábava

V roce 1669 se král Fridrich III. rozhodl v této oblasti zřídit zvířecí park. Jeho nástupce Kristián V. následně čtyřnásobně jeho rozlohu rozšířil, prohlásil jej za královské loviště a uzavřel pro veřejnost. To se změnilo až v roce 1756 za vlády Frederika V., kdy byl park znovu otevřen návštěvníkům a Dyrehavsbakken začal vzkvétat.

Kromě stánkařů se sem znovu vrátili také pouliční umělci a baviči. A jelikož věhlas tohoto místa stále vzrůstal, brzy sem mířili ti nejlepší klauni a Pieroti z celé Evropy, aby sklidili bouřlivý potlesk. Reputace parku rostla i během napoleonských válek a k jeho slávě později přispěla díky rozvoji lodní a železniční dopravy snadnější dostupnost.

Zábavu tu nacházejí celé generace.Zábavu tu nacházejí celé generace.|Shutterstock

Nestárnoucí atrakce

Vstup do parku je zdarma. A i když se počet stánků rok od roku rozrůstá, i pamětníci se shodují na tom, že nic z toho, co na parku jako děti milovali, se neztratilo. A tak se tu mohou dnešní děti bavit stejně jako jejich prarodiče. Je až neuvěřitelné, že za víc než 400 let se místo veřejnosti neuzavřelo a nestalo se zprofanovaným terčem komerčního průmyslu. Inu, Dánové.

Nejstarší Lunapark na světě najdete v Dánsku.Nejstarší Lunapark na světě najdete v Dánsku.|Shutterstock

Čas na překvapení

Hlavní atrakcí parku je téměř devadesát let stará dřevěná horská dráha, která funguje podobně jako stroj času. Tehdy i teď totiž rozesmívá děti všech věkových kategorií. Ty pětileté i ty devadesátileté. Tak až příště pojedete do Kodaně, dejte pár hodin i Dyrehavsbakkenu. Rozhodně nebudete litovat.