Ivinghoe Beacon byl použit jako místo natáčení Harryho Pottera a Star Wars.

Ivinghoe Beacon byl použit jako místo natáčení Harryho Pottera a Star Wars. Zdroj: Archiv Veroniky Kratochvílové

Cesta je dobře značená.
Bluebells jsou zážitkem.
Díky těmhle zvonečkům patří britské lesy k nejkrásnějším na světě.
Procházka britským venkovem.
Výhledy za špatného počasí jsou atmosférické.
8
Fotogalerie

Kouzlo britského venkova: po prastaré Ridgeway z Tringu do Ivinghoe

Britský venkov je kouzelný bez ohledu na počasí a množství bahna v martenskách. A tisíc odstínů zelené balzámem pro Londýnem přepálené smysly. I když se z romantické „bluebell walk“ v Ashridge Estate stane lezavá „rainy walk“, o nádherné výhledy a kouzelné scenerie není nouze.

Ridgeway je součástí Icnield Way, která spojuje Norfolk s Wiltshirem. Bývá považována za nejstarší cestu v celé Británii a kromě starověkých památek láká klidem a neopakovatelnou krajinou.

Já si během své poslední britské návštěvy dopřála dvanáctikilometrovou okružní procházku z Tringu podél Ridgewaye k Ivinghoe Beacon. A ačkoliv počasí nebylo zrovna dvakrát přívětivé, nadšení mě neopouštělo ani na chvíli. Radost z vesnického pubu v Ivinghoe byla o to větší.

Cesta je dobře značená.Cesta je dobře značená.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Magie lesa

Dřevěné ukazatele navrhují varianty cesty, která se zdá být do všech směrů stejně lákavá. Nakonec jsme si z nádraží v Tringu vybrali cestu lesem, která se pak zvedala přes louku po hřebeni. Okolní lesy bývají označovány za jedny z nejkrásnějších, zvlášť v období konce dubna a začátku května. Bučiny totiž porostou tisíce modrých zvonečků hyacintovce britského, zvaných bluebells. A my měli štěstí.

Díky těmhle zvonečkům patří britské lesy k nejkrásnějším na světě.Díky těmhle zvonečkům patří britské lesy k nejkrásnějším na světě.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Anglie na dlani

Na vrcholu Ivinghoe Beacon budete mít pocit, že dohlédnete přes několik hrabství. Pravdou je, že výhled do všech stran a vítr působí, jako byste vystoupali do bůhvíjaké výšky.

Dojít nahoru se sice dá i během krátké dopolední procházky se psem, ale atmosféra je tu nezapomenutelná. Ne náhodou se tu natáčel Harry Potter i Star Wars. Ostatně, kopec údajně obsahuje pozůstatky jednoho z nejstarších hradišť z doby železné v Británii. Pohřebí mohyly kolem vrcholu jsou toho důkazem.

Výhledy za špatného počasí jsou atmosférické.Výhledy za špatného počasí jsou atmosférické.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Nedělní odpoledne

Promočené šaty se nejlépe suší v hospodě. A o britském pubu s nedělní atmosférou to platí dvojnásob. Sunday roast, jehož součástí je yorkshirský pudink a studená křenová omáčka nebo chlebová omáčka a želé s červeného rybízu, je už jen třešničkou na pomyslném dortu téhle procházky.

Nedělní klasika.Nedělní klasika.|Archiv Veroniky Kratochvílové