Jedno z nejzachovalejších antických divadel ve městě Plovdiv

Jedno z nejzachovalejších antických divadel ve městě Plovdiv Zdroj: Profimedia.cz

Nesebr
Rilský klášter
Pobiti Kamani
4
Fotogalerie

Bulharsko: co vidět a zažít v balkánské zemi, která u Čechů trpí stigmatem z minulosti

Tahle balkánská země bohužel stále trochu trpí stigmatem, které u Čechů získala za komunismu. Jejím symbolem se tehdy staly Zlaté Písky nedaleko Varny, kam se jezdívalo za odměnu – anebo za trest.

Na druhou stranu se dá z určité přezíravosti, která u velké části turistů přetrvává, vytěžit pohodová cesta plná překvapení. Nejen že se Bulharsko za posledních třicet let výrazně změnilo například v oblasti služeb, navíc tu najdete snad až nečekanou kombinaci zážitků na plážích, v malebných městech a městečkách i v přírodním prostředí. A památky tu připomínají jak dávnou éru Thráků, tak nedávnou dobu totality. Možná budete žasnout…

Základní údaje

  • rozloha: 110 994 km2 (1,4 x ČR)
  • počet obyvatel: 6,8 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 3,5 BGN cca 42 Kč

Kdy vyrazit

Do Bulharska se vyplatí jet kdykoli během roku. V zimě si naplno vychutnáte lyžařská střediska. Na jaře byste sice neměli zapomenout pláštěnku, ale ledovcová jezera, horské potůčky a vodopády zažívají své nejsilnější období a louky rozkvétají. Léto je dost horké na koupání v moři, brzký podzim přeje trekům i procházkám po městech a památkách.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Města a městečka

Hned hlavní město Sofie je ukázkou mixu starodávných památek, církevních staveb v čele s katedrálou svatého Alexandra Něvského a brutalistních pozůstatků sovětského jha. Přesto vás nejspíš víc okouzlí plejáda dalších měst. Největší chloubou Plovdivu, usazeného na sedmi kopcích, je jedno z nejzachovalejších antických divadel na světě, ale potěší i dlážděné uličky, kostely a typické domy z období národního obrození. Nad meandry řeky Marica se tyčí Veliko Tărnovo, jehož působivost podtrhuje okolní krajina, dobře viditelná z majestátní pevnosti Carevec. Především místní mají v oblibě přilehlé městečko Arbanasi. Návrat do starých časů zajistí například Koprivštica v jednom z údolí pohoří Sredna Gora, Žeravna s takřka pohádkovými domy a folklorními festivaly, Zlatograd u hranice s Řeckem, vínem proslavený a pískovcovými skalami obehnaný Melnik, řemesly a zachovanou architekturou vyhlášená Trjavna či skanzen Etăra. Nejhonosnější barokní a neoklasicistní budovy nezapřou středoevropský vliv ve městě Ruse, ležícím na Dunaji. Černomořské pobřeží lemují nejen u nás dobře známá letoviska Varna a Burgas se Slunečním pobřežím, ale také starobylý Nesebr (Nesebăr), hovící si na vlastním poloostrově podobně jako Sozopol s velkým zářijovým festivalem umění. Anebo Balčik s palácem, botanickou zahradou a samozřejmě plážemi. Naopak horská střediska zastupují především Bansko a Pamporovo.

NesebrNesebr|Shutterstock

Památky

Památkami jsou napěchovaná už uvedená sídla, ale některé najdete i mimo města. Asi nejznámější je byzantsky okázalý a stále funkční Rilský klášter, ukrytý v horském údolí. Fascinující podívanou jsou také skalní kostely v Ivanovu s množstvím nástěnných maleb. Znalce historie určitě nadchne thrácká hrobkave Sveštarech z 3. století př. n. l. s unikátní výzdobou. Z podobného ranku, ale ještě podstatně starší je thrácká skalní svatyněPerperikon. Naopak z doby nedávné zůstal jako brutalistní vzpomínka na začátek brutální éry památník Buzludža v nadmořské výšce 1432 m. Samostatnou kapitolou jsou pevnosti:Kaliakra na stejnojmenném skalním výběžku a mysu, Asenova v pohoří Rodopy nebo Baba Vida – nejzachovalejší středověký hrad v zemi. A oslím můstkem k další části nechť je úchvatný kamenný Čertův most přes řeku Arda u města Ardino.

Rilský klášterRilský klášter|Profimedia.cz

Příroda

Do přírody je to v Bulharsku z měst často velmi blízko. Belogradčik včetně jeho pevnosti hlídají fantastické skalní útvary. Ze Sofie se dá snadno dostat na nejvyšší vrchol pohoří Vitoša (2290 m) s minerálními prameny nebo tzv. kamennou řekou. V národním parku Rila ohromí především sedmero jezer s přiléhavými názvy (Oko, Ledvina apod.) nebo zerodované skalní pyramidky u vesnice Stob. Podobným typem podívané, ovšem u vodní nádrže, jsou Čudnite skali, tedy úžasné či zázračné skály. Čudnite mostove jsou pro změnu obří skalní mosty v Západních Rodopech. Jako mezi přerostlými hřiby si budete připadat u vesnice Beli Plast. A ještě víc omráčí útvary PobitiKamani (Kamenný les), které doslova trčí z jediné bulharské pouště, nedaleko Varny. Parádní treky, lesy a kolem sedmi desítek ledovcových jezer v divoké přírodě patří k národnímu parkuPirin. Vodou hýří i vodopád s tyrkysovým jezírkem u vesniceKrušuna. Autem projedete průsmyk Šipka s památníkem (mezi městy Gabrovo a Kazanlăk), tisíce netopýrů vás přivítají v úžasné jeskyni Devetaška. A dalo by se pokračovat dál, kdybychom tu na to měli dost místa…

Pobiti KamaniPobiti Kamani|Shutterstock

Další inspiraci najdete zde.