Bhútán: co vidět a zažít v asijském království, které se v mnohém vymyká
Malá asijská země se vymyká v mnoha ohledech. Území posledního himálajského království pokrývají z více než 70 procent lesy. I díky tomu se stal Bhútán první uhlíkově negativní zemí světa. Vznikl tu pojem hrubé domácí štěstí, který jen přispívá k dojmu, že právě zde se můžete ocitnout nejblíž k bájnému ráji Šangri-La.
Skromná buddhistická kultura se tu snoubí s majestátními pevnostmi i kláštery a samozřejmě nádhernou krajinou prostoupenou vysokohorskými hřebeny. Magická atmosféra se nevytrácí zásluhou snahy o udržitelný turismus pod heslem „high value, low impact“. Cesta do Bhútánu je tak sice finančně velmi náročná, ale zážitky z ní jsou jedinečné…
Základní údaje
- rozloha: 38 394 km2 (0,5 x ČR)
- počet obyvatel: 727 tis.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 830 BTN cca 222 Kč
Kdy vyrazit
Od prosince do února je nejchladněji, teplejší počasí a rozkvetlá údolí přináší březen a duben. V květnu roste vlhkost a oblačnost, od června do srpna (někdy až do září) panuje monzunové období. Ideální dobou, kdy si užijete treky i slavnosti, je tak říjen a listopad. Jen počítejte s tím, že podobně uvažuje většina turistů.
CO VIDĚT A ZAŽÍT
Řada míst, která si zaslouží pozornost, leží kolem silnice protínající Bhútán ze západu na východ.
Po příletu
Jediné mezinárodní letiště se nachází u města Paro. Už tady můžete obdivovat kombinaci přírody, čistého vzduchu a památek – pevností (tzv. dzongů), klášterů a paláců. Jednou z nejpůsobivějších je opevněný klášter Rinpung. Jen několik kilometrů severozápadně od města začíná trek k věhlasnému „Tygřímu hnízdu“, tedy k poutnímu klášteru Tagcchang (Taktsang Palphug). Vydáte-li se z údolí Para na západ přes průsmyk Čele (Chele La, 3988 m, nejvyšší sjízdný bod v zemi), ocitnete se v sousedním údolí Haa, obehnaném kopci, s buddhistickými chrámy, černým a bílým klášterem, políčky a osadami. Dobrodruzi s dostatkem času se můžou vypravit na několikadenní trek kolem posvátné hraniční hory Džomolhari (Jomolhari, 7326 m), který zčásti kopíruje slavný Snowman Trek.
Kolem hlavního města
Hlavní a největší (zhruba 100 tis. obyvatel) bhútánské město Thimbú (Thimphu) je sevřené zalesněným údolím a kromě vysoké koncentrace paláců, chrámů, klášterů, ale také kaváren a restaurací přitahuje návštěvníky i nedalekým výchozím bodem šestidenního treku k hoře Dagala neboli treku Tisíce jezer. Ten vede himálajským úpatím a horskými loukami, kolem průzračných jezer a tradičních vesnic. Jeden z nejkrásnějších pohledů na Himálaj ale získáte i s menší námahou – průjezdem průsmykem Doču (Dochu La), jehož vrchol s 360° výhledem je ozdoben 108 čhörteny. Cesta pak pokračuje do měst Punákha s pevností, náboženským festivalem, jednou z nejdelších visutých lávek a možností raftingu, a Wangdue Phodrang na soutoku dvou řek s takřka pohádkovým dzongem s dřevěnou střechou, který byl po požáru nedávno opraven. Z Punákhy se dá odbočit do národního parku Džigme Dordži (Jigme Dorji) s ohroženými živočišnými druhy (včetně takina, sněžného levharta nebo bengálského tygra), který se rozkládá přes všechna tři klimatická pásma v zemi.
Střed a daleký východ
Divoká zvěř se pohybuje i v rozlehlém ledovcovém údolí Phobjikha, plném mokřin a pastvin, kam se na zimu stěhují černokrcí jeřábi, jejichž přílet je oslavován v klášteře Gangtey. O něco východněji leží poklidná Trongsa s největší a jednou z nejkrásnějších klášterní pevností v zemi, umístěnou na strategické křižovatce cest a regionů. Rozlohou jí konkuruje dzong v Džakaru (Chamkharu) známý jako Pevnost bílého ptáka. V okolí města najdete řadu buddhistických památek, ale největším magnetem jsou údolí oblasti Bumthang, kterými můžete putovat i několik dní. Spirituální srdce Bhútánu si získalo přezdívku „Švýcarsko východu“. Pocit odlehlosti a etnické i kulturní rozmanitosti najdete ve východní oblasti Trašijangce (Trashi Yangste) s dřevařskou tradicí a přírodními rezervacemi.
Napříč Bhútánem
V několika rezervacích rozesetých po celé zemi si můžete užít i různě zaměřená safari či pozorování více než 600 ptačích druhů. Řeky a jezera se využívají k raftingu, projížďkám v kajaku anebo k rybaření – ovšem zákon velí pustit ulovené ryby zpět do vody. Sportovní nadšenci ocení horské cyklostezky a horolezecké příležitosti. Setkat byste se měli s národním sportem, kterým je lukostřelba, například na některé z mnoha slavností a festivalů. A po všem tom povyražení se naložte do horkých pramenů s terapeutickými účinky (a často báječnými výhledy), kterým se tu říká cchačus.
Lukostřelba je v Bhútánu národním sportem|
Další inspiraci najdete zde.