V tomhle muzeu se rádi ztratíte se svými dětmi i bez nich.

V tomhle muzeu se rádi ztratíte se svými dětmi i bez nich. Zdroj: Shutterstock

Několik pater plných vzpomínek a her.
V hale nechte kočárky i svršky.
Vzpomínky na dětství tu ožívají.
Tady se budete chtít ztratit.
Zabaví se tu všichni.
7
Fotogalerie

S dětmi v Londýně? Jeďte na východ do Bethnal Green

Pokud ve vás představa rušné britské metropole v kombinaci s vašimi věčně kňourajícími zavazadly vyvolává neurózu, možná vám přijde vhod tip na muzeum, ve kterém budete se svými dětmi rádi trávit čas, a to nejen z donucení. Museum of Childhood, které je pobočkou Victoria and Albert Museum, ve vás dokonce vyvolá silnou touhu začít si znovu hrát. Fakt, že se nachází v místě, které si zachovává kouzlo East Endu, není náhoda.

Pompézní budovu z červených cihel najdete v Bethnal Green v East Endu. Muzeum, které je největším svého druhu na světě, patří právem k nejoblíbenějším místům rodičů i dětí. Tisíce předmětů, které mapují historii dětství v Británii, vás přenesou v čase a vy se vrátíte do doby, kdy na čase vůbec nezáleželo.

Vejdi a hraj si

Možná vás potěší, že vstupné do galerie je zcela zdarma. Kočárky i svršky tedy zanechte v hale, posilněte se kávou nebo džusem v kavárně a vydejte se do světa dětských panenek, domečků, deskovek, autíček i stavebnic.

Součástí expozice domečků pro panenky je i působivá instalace „Place Village“ od umělkyně Rachel Whiteread, která propojuje víc než 150 historických domečků a vytváří dojem zmenšeniny britské vesnice.

Domečky pro panenky.Domečky pro panenky.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Všichni jsme byli malí

Muzeum mapuje také neuvěřitelnou historii dětského oblečení. Od maškarních šatů a obleků gruzínských a viktoriánských dětí z vyšší třídy až po modernější verze pro děti konce 20. století. Móda dneška v souvislosti se slow fashion poukazuje na výhody „rostoucího oblečení“, které si můžete rovnou pořídit v přilehlém galerijním obchůdku.

Zabaví se tu všichni.Zabaví se tu všichni.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Nekonečná interakce

Projdete si postupně procesem imaginace, dopadem inspirace, efektem zkoumání a nakonec i tím, jak je hotového projektu dosaženo. Děti mohou v expozici „Made by You“ vytvářet vlastní umělecká díla.

Několik pater plných vzpomínek a her.Několik pater plných vzpomínek a her.|Shutterstock

East End pro všechny

Zatímco si vaše děti budou hrát, vy si budete moci dopřát nostalgii návštěvou expozic slavných a oblíbených hraček posledních desetiletí. A až se budete chtít nadýchat čerstvého vzduchu, vyrazte do ulic. Okolí Bethnal Green je kouzelnou čtvrtí plnou pouličních nezávislých galerií, obchodů a restaurací, sousedské blízkosti a kouzla East Endu v té nejlepší podobě. Nedělní květinový trh je dalším tipem na rozptýlení malých i velkých návštěvníků Londýna.

V hale nechte kočárky i svršky.V hale nechte kočárky i svršky.|Archiv Veroniky Kratochvílové