Kašmír, ilustrační foto

Kašmír, ilustrační foto Zdroj: Pavel Svoboda

Šafránová pole v Pámparu
Gulmarg
Plovoucí trhy
Květinový festival aneb malé Holandsko
Svatyně z papírmaše
6
Fotogalerie

Jana Křížová: Moje kašmírská pětka

Kašmírské údolí s hlavním městem Šrínagar je velmi pestré co do kultury i přírody. S každou mou další návštěvou se dozvím něco nového, překvapivého, a vybrat pouze pár nejzajímavějších míst a zážitků tak nebylo snadné...

1) Šafránová pole v Pámparu

Všeobecně se traduje, že nejlepší šafrán pochází z Íránu. V malém městečku Pámpar (Pampore), které leží mimo všechny hlavní turistické trasy, by s vámi ale nesouhlasili. Každý rok koncem října zde vykvetou nádherně fialové krokusy, které pokryjí celou okolní krajinu. Jednou jsem měla příležitost účastnit se sklizně, která probíhá zásadně ručně, a po pravdě není to vůbec jednoduchá práce. Temně žluté šafránové pestíky jsou ale neoddělitelnou součástí místní kuchyně: přidávají se do omáček, dezertů i nápojů.

Šafránová pole v PámparuŠafránová pole v Pámparu|Jana Křížová

2) Gulmarg

Srdcem indických zimních sportů je středisko Gulmarg, ležící pod himálajským masivem Apharvát (4390 m). Přesto, že Indové mají k zimním sportům všeobecně daleko, v posledních letech sem míří stále více turistů. Není nad to, pozorovat Indky v barevných sárí pod půjčenou kombinézou, jak se snaží ujet pár metrů na sněhu, který je sám o sobě pro ně velmi exotický. Lyžování tu ale můžu rozhodně doporučit. Svahy jsou perfektně upravené a Gongola, jedna z nejvyšších kabinových lanovek světa, vás vyveze skoro do 4000 m!

GulmargGulmarg|Jana Křížová

3) Plovoucí trhy

Každý den za úsvitu se daleko za turistickými hausbóty na jezeře Dal konají tzv. plovoucí trhy. Kam až paměť sahá, sem na stejné místo přijíždějí na loďkách zemědělci z okolních vesnic, kteří se během velmi hlasité a živelné konverzace snaží místním prodat svoji úrodu. Vše probíhá na vodě. Systém jezer v okolí Šrínagaru je propojen vodními kanály a každý včetně kupujících a dnes i turistů sem musí připlout na lodi. K dispozici je všechno: zelenina, ovoce, vodní kaštany, lotosové kořeny, chlebové placky… A vy jako přihlížející návštěvník si můžete u některé loďky s občerstvením dát třeba tradiční nápoj kahva.

Plovoucí trhyPlovoucí trhy|Jana Křížová

4) Květinový festival aneb malé Holandsko

Každý zná slavné obrázky tulipánových polí z holandského Keukenhofu. Koho by ale napadlo, že i v himálajském údolí probíhá každoročně v březnu a dubnu festival květin! Dlouhé lány barevných tulipánů zdobí nádherné zahrady pojmenované na památku bývalé premiérky Indiry Gándhí. Každoročně se zde vysazuje na 1,5 milionu různě barevných květin a místní i turisté zde pak rádi tráví celé dny focením v barevných lánech s pozadím majestátních hor. Tomu se přece nedá odolat.

Květinový festival aneb malé HolandskoKvětinový festival aneb malé Holandsko|Jana Křížová

5) Svatyně z papírmaše

Jedním z nejtypičtějších suvenýrů, který si z Kašmíru můžete odvézt, je krabička, šperkovnice, soška nebo cokoliv jiného z tzv. papírmaše. Jedná se o směs drceného papíru, vody a lepidla, která se po vytvarování lakuje a ručně maluje. Ale pozor, přímo ve starém centru Šrínagaru jsou obrovské súfijské svatyně, jejichž celý interiér je obložen nádherně malovaným papírmašem. Ne vždy mají turisté štěstí, že se dovnitř podívají, přece jen jsou to místa určená k modlitbě a meditaci. Já ho ale měla a navštívila jsem takových svatyní hned několik. Je to prostě nádhera!

Svatyně z papírmašeSvatyně z papírmaše|Luděk Hudec