Rozhledna Strážný vrch u Merboltic.

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic. Zdroj: Archiv Veroniky Kratochvílové

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic.
Strážný vrch
Procházka na Strážný vrch.
Z Havraního vrchu na Strážní vrch.
5
Fotogalerie

Tip na výlet: z Merboltic na rozhlednu Strážný vrch

Půvabná obec Merboltice na Děčínsku je živým svědectvím předešlých století. Původní středověká lesní lánovská ves je dodnes plná dochované lidové architektury. Dřevěné podstávkové domy, kamenné mostky, Boží muka i kamenné meze vypráví dávné příběhy a stojí za samostatnou prohlídku. Strážný vrch Hutberg, je pak příjemným vyvrcholením výletu do těchto končin.

První písemná zmínka o Merbolticích pochází už z poloviny 14. století. Počátky obce souvisí s prvním stabilním osídlením místní krajiny, ke kterému došlo během středověké kolonizace. V roce 1709 tu byl vystavěn nový kostel sv. Kateřiny a počátkem 20. století měly Merboltice téměř devět set obyvatel. V provozu tu bylo pět mlýnů a sedm hostinců. Po odsunu německých krajanů ale nastaly mnohem smutnější časy. Velkou část domů tu před chátráním zachránili noví obyvatelé, a hlavně chalupáři. Ti si své prázdninové domy dodnes hýčkají a opatrují.

Procházka na Strážný vrch.Procházka na Strážný vrch.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Zachráněná obec

Dnes tu můžete obdivovat obnovený hřbitov a zvonici, v jejímž přízemí byla zřízena kaple sv. Kateřiny. Stojí na místě, kdy býval kostel, jež nechali komunisté zlikvidovat spolu s původním hřbitovem. Místní chloubou místních obyvatel i dobrovolníků je rozhledna na Strážném vrchu, která v roce 2006 vznikla na místě bývalé rozhledny. Tu roku 1788 navštívil dokonce sám císař Josef II.

Z Merboltic se k rozhledně dostanete po modré značce zhruba půlhodinovou chůzí s lehkým stoupáním. Panoramatická podívaná z dřevěné rozhledny je velkolepá. Dohlédnete na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Ještědský hřbet, Česko - Saské Švýcarsko, Labské pískovce s Děčínským Sněžníkem, blízkou Bukovou horu a další vrcholy Českého středohoří. Směrem na jih můžete zahlédnout Říp i vrcholky Kokořínska a Českého ráje.

Strážný vrchStrážný vrch|Archiv Veroniky Kratochvílové

Pokud byste Merboltice chtěli poznat lépe, 26. července budete mít ideální příležitost. V Ovčíně u Elferů se totiž uskuteční 11. ročník setkání přátel Merboltic, který organizuje Sousedský spolek Merboltice.