Hořovický zámek v celé své kráse.

Hořovický zámek v celé své kráse. Zdroj: Shutterstock

Hořovický zámek v celé své kráse.
Brdy jsou vždycky dobrý nápad.
Brdy jsou vždycky dobrý nápad.
Lipová alej v zámeckém parku.
Sluneční brána se sochami slavného umělce.
8
Fotogalerie

Tip na výlet: oáza v Hořovickém zámku pod severními svahy Brd

Po víkendu stráveném v chatě ukryté hluboko v brdských lesích přijde návštěva vznosného zámku vhod. Zvlášť když máte chuť na dobré kafe, dort a chcete si odpočinout od společnosti klíšťat a klošů v upraveném zámeckém parku. Vejděte Sluneční bránou a odejdete až s večerem.

Pokud se zrovna netouláte brdskými lesy, můžete sem vyrazit třeba vlakem z Prahy. Nasednete na hlavním nebo Smíchovském nádraží a dojedete do stanice Hořovice. K zámku pak snadno dojdete po modré turistické značce.

Brdy jsou vždycky dobrý nápad.Brdy jsou vždycky dobrý nápad.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Přímo v Hořovicích najdete zámky dva. Zatímco starší je momentálně sídlem několika firem a jeho famózní podobu tak oceníte jen za plotem, novější vás pozve srdečně dál.

Zámecká pohoda

Přímo na zámecké louce si můžete vychutnat dobroty ze zámeckého bistra. My se původně chtěli zastavit jen na rychlé kafe, ale atmosféra nás natolik pohltila, že jsme ochutnáváním místních dobrot a poleháváním v lehátkách pod vrbou strávili několik hodin. Interiér kavárny ale není o nic méně půvabný. Ostatně, celý zámek je v nejlepší kondici.

Zámecká louka slouží jako zahrádka k zámeckému bistru.Zámecká louka slouží jako zahrádka k zámeckému bistru.|Archiv Veroniky Kratochvílové

A není divu. Měl totiž velké štěstí na majitele, kteří o něj s láskou pečovali. Nejen česká hraběcí rodina Vrbnů, ale i německá rodina knížat Hanavských.

Během prohlídkových okruhů se můžete seznámit s interiéry i soukromím těchto šlechticů. Mezi nejoblíbenější patří trasa věnovaná hrám a hračkám malých aristokratů.

Procházka mezi sochami

Zámeckému parku dominuje pozdně barokní Sluneční brána, jejíž pilíře nesou sochy z dílny slavného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Jedna z nich má obzvlášť podšitý úsměv. Během procházky prašnou cestou ve stínu vzrostlých lip nebo po dokonalém anglickém trávníku se pak můžete seznámit s dalšími sochami z jeho ateliéru.

Sluneční brána se sochami slavného umělce.Sluneční brána se sochami slavného umělce.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Nejstarší zmínky o sadu a ovocné zahradě, které tu bývaly, pocházejí z první poloviny 16. století. Velký zámecký park podle projektu tyrolského rodáka, malíře a zahradního architekta Jana Ferdinanda Schora, tu byl založen až po dostavění zámku. Původní koncepce měla ráz francouzského parkového slohu, o čemž dnes svědčí právě Sluneční brána.

Na počátku druhé světové války byl na jižní straně parku vybudován bazén, vedle kterého dnes stojí altán a grotta.

Trosky letadla

Zajímavostí Hořovického zámku je pokoj prince Tassila, bratra posledního majitele, Jindřicha ze Schaumburka. Návštěvníci si tu totiž mohou prohlédnout vak padáku a trosky letadla, ve kterém šlechtic zahynul. Jeho nadšení pro leteckou akrobacii se mu stalo osudným v roce 1932.

Lipová alej v zámeckém parku.Lipová alej v zámeckém parku.|Archiv Veroniky Kratochvílové