Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Zdroj: www.nm.cz

Etnopiknik slibuje bohatý sobotní program.
Náprstkovo muzeu v Praze slaví 150 let své existence.
Přístupný bude také Dům u Halámků na Starém městě.
4
Fotogalerie

Tip na výlet: „Etnopiknik“ v Náprstkově muzeu

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si návštěvníci budou moci připomenout velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.

Ve čtvrtek 16. května uplynulo přesně 150 let od otevření prvních expozic Náprstkova Českého průmyslového musea.

Vojta Náprstek, slavný vlastenec a mecenáš mnoha cestovatelů otevřel v domě U Halánků na Betlémském náměstí nejprve veřejnou knihovnu. Postupně se v jeho prostorách zrodil politický salón, kde se scházela tehdejší elita a založen byl zde také jeden z prvních ženských spolků – Americký klub dam. S pomocí matčina štědrého odkazu mohl Vojta Náprstek v roce 1874 otevřít poprvé v domě U Halánků veřejnosti také sbírky, které obsahovaly četné cestovatelské dary z mimoevropských oblastí a činily z muzea vyhledávanou instituci. Tyto předměty nakonec převážily nad technickými  z původně průmyslového muzea se tak stalo etnografické.

Náprstkovo muzeu v Praze slaví 150 let své existence.Náprstkovo muzeu v Praze slaví 150 let své existence.|www.nm.cz

Zábava pro všechny

150 let fungování oslaví Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v sobotu 25. května velkolepým Etnopiknikem plným zpěvu, ukázek tanců a bojových umění, stánků, ochutnávek tradičních pokrmů a tvořivých dílen nejen pro děti. V rámci komentovaných prohlídek se budou moci návštěvníci podívat také do běžně nepřístupných historických interiérů knihovny.

Přístupný bude také Dům u Halámků na Starém městě.Přístupný bude také Dům u Halámků na Starém městě.|www.nm.cz

V současné době je v Náprstkově muzeu otevřena expozice Kultury Austrálie a Oceánie a výstavy Emil Holub a Vietnam blízký a vzdálený. Mimo to pořádá Náprstkovo muzeum pravidelné akce pro školy, víkendové výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky, přednášky a konference.

Podrobný sobotní program najdete na stránkách www.nm.cz