Výhledy do okolí.

Výhledy do okolí. Zdroj: Archiv Veroniky Kratochvílové

Cesta začíná u školy ve Skryjích.
Památník Joachima Barranda ve Skryjích.
Začátek cesty vede mezi lukami a poli.
V lese začíná cesta výrazně stoupat.
Kus stezky mezi chalupami.
12
Fotogalerie

Tip na výlet: ze Skryjí na půvabnou zříceninu Týřov

Na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Berounky a Úpořského potoka se v Křivoklátských lesích ukrývá zřícenina hradu jako z pohádky. Výstup nad údolí s klikatící se stužkou vodní hladiny pod nohama, je decentní předehrou k tomu, co na vás čeká na vrcholu.

Týřovský hrad, dříve nazývaný Angerbach, byl stavebně velmi pozoruhodnou stavbou.  Kromě toho, že patřil velmi významné královské hrady, byl jedním z nejstarších kastelových hradů u nás. Také se zde významně roztáčelo kolo dějin. Jeden z příběhů se váže k Přemyslu Otakaru II., který tu žádal o milost svého otce Václava I. za své rebélie. Domácí vězení budoucího krále ale muselo mít úroveň. A tak tu byl zatčen a uvězněn.

Majitelé se tu střídali, protože hrad byl téměř nedobytný. A honitby v okolí mu na hodnotě jen přidávaly. Karel IV. ho také po návratu do Čech vykoupil jako jeden z prvních hradů zpět ke koruně a zahrnul ho do zemského zákoníku Majestas Carolina. Odolal i husitským vojskům a nikdy nebyl významně poškozen.

Začátek cesty vede mezi lukami a poli.Začátek cesty vede mezi lukami a poli.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Pusto, prázdno

Nakonec se mu stala osudnou samota. Jeho poslední majitelé ho opustili v 16. století a od té doby chátral. Už v roce 1575 se o něm v kronikách píše jako o pustém a prázdném.

V dnešní době je samota naopak luxusem. A pokud si ji budete chtít užít tady, na Týřově, dobře zvažte, kdy sem vyrazíte. O víkendu si raději přivstaňte, anebo se sem vyjdete v týdnu, kdy je Naučná stezka Po stopě trilobita obvykle úplně prázdná.

Výhled na most přes Berounku.Výhled na most přes Berounku.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Přes louky i lesy

Ze Skryjí vyrazíte od školy a Památníku Joachima Barranda stezkou mezi loukami, které jsou právě teď v plném květu. Lesem pak budete stoupat nahoru po úzkém chodníčku i dřevěných schodech. Samotná zřícenina je dnes považována za nejlépe dochovanou ukázku tzv. francouzského kastelu u nás. Byl specifický tím, že byl vícevěžový. Jeho věže, zpravidla kulaté, byly vysunuté před hradní linii. Dnes vás mezi torzy hradeb na Týřově ale zaujmou hlavně úchvatné scenérie a výhledy. A klid. Ten boží klid hustých křivoklátských lesů.  

Hradní nádvoří.Hradní nádvoří.|Archiv Veroniky Kratochvílové