Chotkovská zámecká knihovna po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci.

Chotkovská zámecká knihovna po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Zdroj: www.nzm.cz

Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám u nás.
Chotkovská zámecká knihovna je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na kačinském zámku.
Empírový zámek stojí za návštěvu.
Na zámku Kačina se nudit rozhodně nebudete.
5
Fotogalerie

Tip na výlet: noc v chotkovské knihovně na zámku Kačina

Chotkovská zámecká knihovna po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná už v pátek 3. května.

Severovýchodně od Kutné Hory, v polabských rovinách, stojí uprostřed rozsáhlého parku zámek Kačina, který patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Jako své reprezentační dílo si ho nechal postavit v letech 1806 – 1824 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého.

Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám u nás.Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám u nás.|Shutterstock

Zámecká knihovna

Chotkovská zámecká knihovna je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na kačinském zámku. Svou architektonickou hodnotou i obsahem knižního fondu se řadí mezi významné kulturní památky v Česku. 

Noc v knihovně

V pátek 3. května od 19. hodin se návštěvníci mohou těšit na zcela unikátní akci. Během dvouhodinového večerního programu v knihovně se přenesou do reality života na zámku ve 2. polovině 19. století.

Hlavní hvězdou večera bude sám hrabě Arnošt Chotek, kterému propůjčí hlas charismatický herec Michael Vykus. V dobovém kostýmu přednese vybrané úryvky z deníkových zápisů. Všední život Chotků a jejich běžné denní starosti v okolí zámku Kačina a Nových Dvorů představí prostřednictvím starých fotografií archivářka Státního oblastního archivu Praha paní Helena Hloušková.

Chotkovská zámecká knihovna je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na kačinském zámku.Chotkovská zámecká knihovna je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na kačinském zámku.|www.nzm.cz

Zájemci budou mít výjimečnou příležitost si nádherný knihovní pavilon prohlédnout ve večerních hodinách téměř za svitu hvězd a navštívit také byt knihovníka, prozkoumat některé ze vzácných historických map nebo vybrané knihy s cestovatelskou tematikou. Program večera doplní hudební intermezza flétnového souboru ZUŠ Čáslav.

Romantika pro jedlíky

Zámecké interiéry umožní návštěvníkům nejen proniknout do historie rodu Chotků, ale také se mohou dozvědět více o dějinách stravování či proměnách českého a moravského venkova v běhu staletí. V důmyslných průhledech parku mohou obdivovat architektonickou krásu a eleganci Kačiny a nabyté dojmy pak mohou vstřebat v příjemném prostředí zámecké kavárny, kde budou mít příležitost ochutnat vybrané zákusky či horkou čokoládu.

Pro milovníky romantiky jsou zde připraveny piknikové koše a zákoutí v zámeckém parku vám poskytnou ideální příležitost ke strávení nikým nerušených chvil. 

Na zámku Kačina se nudit rozhodně nebudete.Na zámku Kačina se nudit rozhodně nebudete.|Shutterstock

Napínavá historie Kačiny

Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední Chotek a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Ten zámek v meziválečném období opravil, ale současně tak zadlužil, že musel před dluhy uprchnout do ciziny. Jelikož byl italským státním příslušníkem, byl mu zámek v roce 1945 zkonfiskován. 

Muzeum ho získalo počátkem 50. let a postupně zde vybudovalo řadu expozic. Rozsáhlým anglickým parkem vede také naučná stezka.

Z expozic a stálých výstav si tu vybere snad každý. Od rostlinné alchymie, příběhů dřeva, až po divadelní pavilon a království včel.