Krytá lávka v Černvíru

Krytá lávka v Černvíru Zdroj: Profimedia.cz

Krytá lávka v Černvíru
Krytá lávka v Černvíru
Krytá lávka v Černvíru
3
Fotogalerie

Historický přechod přes Svratku: Krytá lávka v Černvíru stojí již 300 let

V Černvíru u Tišnova, poblíž hradu Pernštejn, se můžeme projít po nejstarším krytém dřevěném mostě na Moravě. Nad řekou Svratkou, která protéká starobylou obcí, se most klene již 300 let!

Letopočet 1718 je vysekán na pamětní dřevěné plaketě na jednom z trámů. Hlavním materiálem pro jeho výrobu bylo jedlové dřevo, jen některé části jsou dubové. Značná část tohoto dřeva pochází ještě z původní stavby. Pouze šindelová střecha byla kompletně zrekonstruována v roce 1971.

Řeka Svratka je v Černvíru na 58. kilometru od pramene a není ještě tak široká, jak ji známe například z Brna. Tomu odpovídá i délka lávky. Je dlouhá 32 metrů, široká 2,6 metru a uprostřed je podepřena kamenným pilířem. Most je věšadlové příhradové konstrukce se sedlovou střechou ukončenou valbičkami.

Během své dlouhé existence zažila lávka i katastrofické události. Jednou to byl požár způsobený odhozeným nedopalkem, který zapadl do dřevěné konstrukce. Naštěstí se jej místním podařilo zavčas uhasit. Na konci druhé světové války se zde zase odehrála přestřelka mezi německou policií a místními partyzány.

V okolí můžeme nalézt na Svratce ještě další kryté lávky. Je to například v obci Švařec u Štěpánova nad Svratkou nebo v Prudké u Doubravníku. Nad říčkou Nedvědičkou se zase klene krytá lávka kousek pod hradem Pernštejn.